Huvitav

Eestis avati maailma suurim elektriautode kiirlaadimisvõrk

  • Kuupäev: 20.02.2013
    Autor: Tarmo Seliste, KredEx

Täna avatakse ametlikult kasutamiseks Eestisse rajatud elektriautode kiirlaadimisvõrk. Üle Eesti paigaldatud 152 kiirlaadijast koosnev võrk moodustab hetkel laadijate arvu poolest Euroopa suurima elektriautode kiirlaadimistaristu.

"Mugavad laadimisvõimalused on üheks peamiseks eelduseks, et üha enam eestlasi otsustaks tulevikus säästliku elektriauto kasuks. Lisaks peab aga kogu meie transpordipoliitika toetama seda, et kõige lihtsam ja odavam oleks liikuda just keskkonnasõbralikel viisidel. Ühe näitena tuleks 0-emissiooniga sõidukid lubada ühistranspordi radadele, mis annab neile linnaliikluses eelise ning vähendab õhusaastet ja müra. Usun, et KredExi ettepanek liiklusseaduse muutmiseks jõuab juba lähikuudel Riigikogusse arutamiseks ja leiab toetust,” ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Kiirlaadijaid on kasutatud laadimiseks enam kui 8300 korral. Kokku on laetud üle 53 MWh energiat. Kõige aktiivsemalt on kasutatud Tartus asuvaid kiirlaadijaid.

„ABB-le on olnud suur au ehitada Eestisse maailma esimene üleriigiline elektriautode kiirlaadimisvõrgustik," ütles ABB Balti riikide juht Bo Henriksson. „Üleriigiline võrgustik annab elektriautode omanikele ja potentsiaalsetele soetajatele kindlustunde. ABB-le andis võrgustiku ehitamine ainulaadsed teadmised ja kogemused, mis osutuvad kindlasti vajalikuks samalaadsete võrgustike ehitamisel teistesse riikidesse."

Laadimisvõrgu kasutamiseks tuleb sõlmida iseteenindusveebis www.elmo.ee kasutusleping. Valida saab kolme hinnatasemega paketi vahel. Kiirlaadijaga saab elektriauto akud täita 80-90 protsendi ulatuses ning sõltuvalt automargist võimaldab see Eestis müügil olevate mudelite puhul läbida kuni 140 kilomeetrit.

Kiirlaadimisvõrgu klienditeeninduse eest vastutab turvaettevõte AS G4S Eesti. G4Si ülesandeks on kiirlaadijate kasutuslepingute haldamine, infotelefoni teenuse pakkumine ning arveldamise korraldamine.Laadimist puudutavatele küsimustele saab ööpäevaringselt vastuseid G4Si telefonilt 651 1911

„Kusagil mujal maailmas pole nii lühikese ajaga rajatud üleriigilist laadimisvõrku. Võrgu rajamine on toimunud tihedas koostöös rahvusvaheliste suurkorporatsioonidega ABB ja Mitsubishi Corporation, mis on andnud meie inseneridele märkimisväärse kogemuse ja võimaluse rääkida kaasa valdkonna arengus laiemalt. Töötav laadimisvõrk annab meile võimaluse olla uute tehnoloogiate väljatöötamise juures," ütles KredExi juhataja Andrus Treier.

Käesoleva aasta suveks lisandub veel 13 täiendavat kiirlaadijat, mis teeb üle-Eestilise võrgu koguarvuks 165 laadijat. Täpseima ülevaate kiirlaadijate asukohtadest leiab veebilehelt www.elmo.ee.

Kiirlaadimisvõrgu ehitamist rahastatakse Eesti Vabariigi ja Mitsubishi Corporation vahel sõlmitud lepingu alusel CO2 kvoodi müügist saadud vahenditest. Lisaks väljastatakse sama tehingu raames elektriautode ostutoetust, rajatakse elektriautode demokeskus Tartusse ning soetati 507 riigiametnike kasutusse antud elektriautot.

Vaata ka Aktuaalse kaamera saatelõiku.
Kategooriad: Huvitav   Meie kliendid  

Kommentaarid

Lisa kommentaar