Sinu eest valvel!

Huvitav

Turvatöötajate töövarjuna kaubanduses: julgus, vaist ja tähelepanelikkus

  • Kuupäev: 20.12.2012
    Autor: Ande Etti
Selleks hetkeks kui 10 aastat G4Sis töötanud vahetuse vanem Martiina mulle rõõmsasti aga veendunult teatas, et ta ei kujutaks end ettegi muud tööd tegemas ja talle tohutult meeldib tema amet, olin ma juba aimama hakanud, miks see nii võib olla.

Kristiine turvatöötajaid küsimuste ja fotoaparaadiga tülitama minnes ei osanud ma suurt muud oodata, kui et vahva saab olema vormis ringi patseerida. Veel oli mulle meeltmööda, et töövarjuna neil sabas käies sain võimaluse tuttavaks saada meie inimestest ka nendega, kelle nägusid kontoris ei kohta. 

Uut ametit proovides ei pannud ma endale pahaks, et minu tähelepanu hõlmasid esmajärjekorras  sellised elulised nüansid nagu „milliseid kingi ma võin vormiga kanda“, „kus need pagunid veel käivad“ ja „kust ma turvaruumi leian“. Arvan, et päriselt uue töötajana oleks mul samad küsimused ja annan endale andeks, et kohe sügavamate turvatööd puudutavate küsimusteni ei jõudnud. 

Käärime käised üles
Alles kohapeal hakkasin mõistma, et pole see turvatöö sugugi nii lihtne, et käin ja turvan. Kui üritasin selgust saada selles, kuidas nii Marika kui Stanislav suudavad korraga jälgida 6 erinevat monitori, vahetades neis pilte 16 erinevast kaamerast ning kruttides igat kaamerat veel 5-9 erineva nurga alla – kõike seda ühe pisikese nuppe täis puldi abil –, kippusin kahtlust avaldama, et ega see inimvõimetele kohane asi küll olla ei saa.

Sain läbi oma külaskäigu valgustatud selles osas, et sõna turvatöötaja võib endas peita ootamatult erinevaid ülesandeid. Näiteks varjub Prismas selle ametinimetuse taha ka Natalja, kes sisuliselt teeb vastutusrikast ja täpsust nõudvat laohalduri tööd. Paberimajandus, mida peab täitma, kui keegi „lennukasse“ (ruumi, kus pikanäpumehed politseid ootavad) pannakse, võtab samuti silme eest kirjuks. 

Seevastu ei reeda mind võõrustavate turvatöötajate olek vähegi seda, mis keerukusi nende töö endas hõlmab. Nii kui julgen avaldada arvamust, et mõni asi on keeruline, reageeritakse sellele naeratades  – „pole see nii hull midagi“. 
 mitte kahtlane näida?
Kui varem varastasid kauplusest pigem eluheidikud ja narkomaanid, siis praegu pistavad kaupa korvi asemel põue täiesti tavalised inimesed, märgivad turvad. Kindlaid tundemärke, mille järgi kedagi kahtlaseks pidada või mitte, ei oska nad esialgu välja tuua. Ütlevad kui ühest suust, et see on sisetunde ja kogemuse asi, keda terasemalt jälgida. 

Stanislav, kes on kolleegide sõnul eriti osav vargapüüdja, ütleb, tema näiteks jälgib, kui kosmeetikatoodetest võetakse riiulilt mitu täpselt ühesugust asja. See strateegia on tal korduvalt vilja kandnud.

Noh, ja kui inimene ikka läheb täis toidukorviga proovikabiini ja võtab sinna ainsa riietusesemena kaasa paari sokke, siis on see pehmelt öeldes kahtlane. 
Inimesed solvuvad

Palve peale oma koti/taskute sisu ette näidata, saavad kõige sagedamini kurjaks vanemaealised inimesed ning need, kellel tõesti on midagi varjata. Tihtipeale võtavad inimesed seda palvet isikliku solvanguna ning vaatamata turvatöötaja viisakale pöördumisele ning vabandustele, lähevad ikkagi esimese asjana kaebust kirjutama, mõistmata, et inimesed teevad lihtsalt enda tööd ning kui kedagi kontrollitakse, on sellel mingi põhjus – mõni kahtlane liigutus, mille inimene müügisaalis võib-olla enda teadmata tegi.

Kergelt ei pääse
End vormiseelikus mitte just väga sportlikult tundes uurin Martiinalt, kuidas sellises riietuses pätte taga ajada saab. Martiina ütleb sellegi kohta, et see pole keeruline, kuid ma siiski arvan, et asi on tema positiivses suhtumises. Seda, et Martiina oma tööd armastab, pole varjutanud ka juhtum, kui ta täismehelt lõuahaagi sai.

Seda ei tasu turvatöötajate eest ära joostes loota, et neil oleks mõni piir, mille ületamisel tagaajamine katki jäetakse. Järele joostakse ikka nii kaua kui vaja ja jaksu on. Ka seeliku ja kontsadega.

Hoolimata sellest, et minu tolle päeva kolleegid oma ülesannetesse nii positiivselt suhtuvad, jään oma arvamuse juurde, et see töö nõuab eriliselt häid närve, suurepärast tähelepanu ja võimet inimestes jätkuvalt head näha. 

Tundub, et neile, kes oma tööd armastavad, ongi omane kaks asja – nad on ise sõbralikud ja usaldusväärsed inimesed ning neil on vedanud, et neid ümbritsevad samasugused kolleegid. 


Juhtumised ehk „Turvatöötajad on kõike näinud“­

  •  Lapsesuu: Kord sattusid turvatöötajate kontrolli korraga ema ja kärus olev laps. Ema küsitlemise peale tõmbus ka lapse nägu krimpsu ning pisar silmas tunnistas ta üles: „Mina unustasin ka pulgakommi taskusse!“. Kui ema talle seletas „Ära muretse, me pole midagi valesti teinud, me lihtsalt unustasime,“ teatas laps „Aga emme, sa unustasid ju Selveris ka…“.
  •  Kord jälgis Marika monitoridelt üht kahtlaselt käituvat naisterahvast järjest 3h. Ühel hetkel sattus naisega samasse kaadrisse ka meesterahvas, kes hakkas äkitselt hoogsalt kalastustarbeid suure musta kandekoti sisse toppima. Kassas võeti rajalt maha lõpuks nii too mees kui ka naine, kes oli selle 3h jooksul sisse vehkinud toidukaupa.
  •  Kui mainisin hiljuti meedias kuulsust kogunud meesterahvast, kes harrastab kauplustes lausa riiulite vahel alkoholipudelite kõrist alla kallamist, hüüatasid vahetuse vanem Martiina ja monitore jälgiv Marika äratundmist täis häältega ühest suust „Ah Maks!“ . Temaga  liigagi tihti kokku puutuvad naised märkisid, et kui varem oli Maksi valik Põltsamaa vein, siis nüüd on ta viinale üle läinud. Traditsiooniliselt jääb Maks turvaruumis magama ning kuna ta on ka diabeetik, siis sageli lõppevad tema poekülastused hoopiski kiirabi saabumisega. Kord olla Maks Prismast kiirabiga ära viidud ning niipea kui ta arstide valve alt pääses, juba samal õhtul, oli ta poes tagasi viimas läbi endale omast degusteerimist.
  • Loomulikult on Prismal ka püsikülastajaid, kes naudivad kosmeetikaosakonna testrite kasutamist. Näiteks käib üks härra sageli oma kulme ja vuntse värvimas ning turvadele tuttav proua piserdab endale igal hommikul testrist parfüümi peale.

Ande EttiKategooriad: Huvitav   Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar