Huvitav

Poevarga välimääraja

  • Kuupäev: 09.11.2011
    Autor: Julia Garanža


Tänavu 10 kuu jooksul pidasid G4Si turvatöötajad kinni ning andsid politseile üle 4736 korrarikkujat, kellest 3499 jäid vahele vargustega kaubandusettevõtetest. Üle Eesti tagastati kaubandusettevõtetele vargustelt tabatud õigusrikkujate käest äravõetud kaupa ligi 62 000 euro eest. Kes on need inimesed, kes himustavad endale kaupluste vara?

Tutvu kaubandusobjektide grupi poolt kokkupandud poevaraste humoorika välimäärajaga:

„Unustasin maksta“: enim kohatav vargatüüp, levib kõikjal ning kõikides vanuse- ja sookategooriates. Enamasti unustab „unustaja“ maksta teiste toodete kõrval mõne väiksema asja eest, mis valdavas osas kipub ununema kas taskusse või kotti. Unustatut avastades teeb „unustaja“ üllatusest suured silmad ning enamasti lubab kogemata unustatud toote eest maksta.

„Tagurpidi Kristus“: kui Jeesus Kristus üllatas oma jüngreid, toites viie leiva ja paari kalaga tuhandeid inimesi, siis uue aja vargad üllatavad kassiire ja turvatöötajaid oskusega kaaluda lahtiselt pakutavaid tooteid tegelikust kaalust kergemaks. Kavala plaani õnnestumisel saaks kaaluga müüdavatest pirukatest, kommidest või puuviljadest (mis hinnasildi järgi kaaluvad õige vähe) söönuks mehine seltskond.

„Sildistajad“: siltide vahetamist harrastavad petturid eelistavad tegutseda suurte allahindluskampaaniate ajal lootuses, et suurenenud töökoormusega kassiirid ei pane tähelegi, et ühtäkki said Hugo Bossi teksad endale Sangari hinnasildi. Kuna suur osa „sildistajatest“ on hingelt kas tehnikud või aednikud, võib nende taskutest leida nii aiakääre kui näpitsaid.

„Proovikabiini skeemitajad“: see petturite tüüp kipub ületähtsustama proovikabiinide kaitsvat jõudu uskudes, et kaitsvate seinte vahel toime pandud pettus jääbki avastamata. Kõige sagedamini kasutavad “skeemitajad” proovikabiine alkohoolsete jookide ümbervalamiseks – selleks kasutatakse nii kaasavõetud tühja taarat kui ka kauplusest võetud soodsama hinnaga karastusjookide pudeleid.

„Sportlased“: sportlase tunneb ära mahuka spordikoti järgi, millesse kogutakse kosmeetikatooteid, riideid ning muid kergesti realiseeritavaid tooteid. Põgenedes varguse avastanud turvatöötajate eest võib „sportlane“ arendada sellise kiiruse, mis paneks Usain Bolti kahvatuma, mistõttu hüütakse seda liiki vargaid ka „sprinteriteks“.

„Kärsitud maiustajad“: on kassajärjekordade põhimõttelised vihkajad, kes suurest vihast järjekordade vastu hävitavad meelepärased söögid-joogid veel enne kassani jõudmist. Oma tegude vabanduseks toovad nad reeglina nälja, janu ja mõistagi liiga pikad järjekorrad.

„Meedikud“: reeglina tunneb neid ära eksinud pilgu ning kaootilise liikumistrajektoori järgi. Erinevalt meeleheitel koduperenaistest, kelle ostuloogika võib vahel samuti ettearvamatu olla, tunneb pikanäpust „meediku“ ära taskus oleva süstla järgi. „Meedikud“ eelistavad varastada kergelt realiseeritavaid tooteid, mida plaani õnnestumise korral vahetatakse uue süstladoosi vastu. Ikkagi meedikud.

„Püromaanid“: tulekummardajatest püromaanid usuvad tule puhastavasse ja vabastavasse jõusse, mistõttu kannavad alati kaasas välgumihklit, mille abil vabastavad kaupu ahistavatest turvaelementidest.

„Peituse mängijad“: on keskmisest poevargast veidi kõrgema IQ-tasemega, vähemalt nad ise arvavad nii. Kuna peitust on üksi võimatu mängida, toimetavad seda tüüpi vargad alati kambakesi. Ülesanded on ära jagatud: sel ajal kui üks peidab väljavalitud toote ära ning tõmbab seejärel endale turvatöötajate tähelepanu, üritab teine tootega märkamatult kauplusest lahkuda. Lustlikud peitusmängud pakuvad rõõmu ka turvatöötajatele, kes jälgides mänguilu videokaamerate abil, saavad lihvida oma professionaalseid oskusi.

Väike pildikogu poevaraste tööarsenalist:


Foto: Kilekotist ehitatud fooliumkott


Foto: Paberkotist ehitatud fooliumkott


Foto: Nugade kollektsioon


Foto: Tünn kauba varastamiseks


Foto: Erinevad näpitsad turvaelementide eemaldamiseks


Foto: Haamer ja kurikas, iga üks võib ise mõelda, miks nende esemetega peaks keegi kaubanduskeskuses ringi liikuma.


Kategooriad: Statistika   Huvitav   Videolahendused   Videovalve   Julged hoolida?  

Kommentaarid

  • Lembe | 10.11.2011
    sellist infot võiks rohkem avaldada,lastele mõjuks kindlasti.Nemad on just see grupp,kes varastama hakkavad lõbu pärast,rumala teadmisega,et ega kõike ikka märgata.Sealt edasi võib paraku tihti esimesest näppamisest areneda haigus! Edu teile.
Lisa kommentaar