Huvitav

Contra: julge olla julge

  • Kuupäev: 02.09.2011
    Autor: Julia Garanža

Contra lugu

G4S on alates eelmisest sügisest postitanud klientidele humoorikaid videoklippe, milles luuletaja Contra annab turvaküsimustest värsivormis nõu. Uurisime, milline on poeedi enda suhtumine turvalisusesse.

Kas turvaluulet kirjutades panid ka endale midagi kõrva taha?

Ei oskagi öelda, pigem oli selline äratundmisrõõm teemadega tutvudes, aga eks ka äratundmisrõõmuga on nii, et asjad võivad olla natuke ununenud ja siis värskendad tutvust.

Aga loodan, et mõned asjad ikka kinnistusid, sest ka kõige teadlikum kodanik võib segases olukorras millegagi mööda panna.

Mille poolest erineb turvaluule romantilise luule kirjutamisest?

No turvaluulet võib nimetada "luuletamiseks tellija materjalist". Eks ma lisasin G4S mõtetele lihtsalt värve ja riime. Romantiline luule tuleb või vähemalt peaks tulema nii, et ka algmõtted on enda omad. Ja filosoofiline ja sõnamänguline ja loodusluule ka.Tellija materjalist luule kirjutamine sarnaneb mõnevõrra matemaatikaülesandele, tegelikult on ka luuletuse puhul oluline, et lõpptulemus tuleks ainuõige.

Milline turvaluule teemadest on olnud kõige hingelähedasem – veeohutus, ohutus suurüritustel, väldi valehäireid, väldi murdvargusi, ohutud pühad, esmaabi, valveseadmete hooldus, koolilapse turvalisus, internetiturvalisus? Miks?

Eks ikka lastega seonduv, nad on üsna õrnas eas, elukogemust vähe, oluline ei olegi siin esmajärjekorras, et mida lapsed peaksid tegema ja millest hoiduma kui see, et kuidas neile seda kõige paremini selgeks teha.

Milliseid turvasoovitusi vajab eestimaalane enim?

Ma ei tea, kuidas inimesed saaksid hakkama esmaabi andmisega, autojuhilubade saamiseks peaks see selge vist olema. Ma ise autoga ei sõida, ja ma kardan, et arstiabi andmisega jääksin hätta. Olen ka jäänud, kui pidin oma poja sünnitust metsa vahel vastu võtma, hea et on mobiiltelefonid, millega saab kiirabise helistada.

Väga asjalik teema G4Si käsitletutest paistab ka valveseadmete hooldus ja kontroll, seal on tõesti asju, mille peale ei tarvitse tullagi.

Maailma parim turvatöötaja on…?

Turvatöötaja peaks inimesse turvalisust sisendama, nii et tema tööpiirkonnas viibijal oleks tunne, et ta on kaitstud. Olema lisaks karmusele ka parasjagu sõbralik, et tekitada usku, et turvatöötaja on tema sõber, kes kindlasti appi ruttab kui vaja.

Mis on Sinu jaoks turvalisus? Kas Eestis on turvaline elada?

Turvalisus on sisemine kindlustunne, mis moodustub paljude väliste tegurite koosmõjul.

Arvan, et Eestis on pättide üle siiski mingi kontroll olemas, 100% kuritegude vältimist ei õnnestu kuskil saavutada.

Rohkem murettekitav on ehk hoopiski see, et inimesed ei julge enda nime all arvamust välja öelda, ka see on osa turvalisusest, etsu sõnavabadus on kaitstud. Etsind poliitiliste ja muude vaadete pärast taga kiusama ei hakataks. Üldist klassisallimatust on vist siiski päris palju - üks versioon on veel ka see, et tööandjatel onliiga suur võim töötajate üle, et need töökoha kaotuse hirmust on pigem vait ja kannatavad.

Millistel turvalisust puudutavatel teemadel räägid enda poegadega? Milliseid tarkuseteri neile õpetad?

Kaks esimest asja, mis tulevad meelde, on internet ja ujumine. Ujuda poistele väga meeldib, aga selline kord on küll, etkui üks tiigist ära tuleb, peab teine ka tulema.

Võõraste internetisõprade eest kaolen hoiatanud. Lisaks kõige tähtsamad liiklusreeglid, aga vanem poiss tegi jalgrattaeksami ära, nii et liikluseeskiri talle võõras ei ole.
Kategooriad: Huvitav   Turvasoovitused   Julged hoolida?  

Kommentaarid

Lisa kommentaar