Huvitav

G4S Rannavalve päästevõistlus

  • Kuupäev: 19.08.2011
    Autor: Kadi Sumberg


Eile kogunesid Piritale 8 kaheliikmelist G4S Tallinna rannavalvurite võistkonda, et selgitada välja professionaalsemad ja kiiremad rannavalvurid. Esikoha kindlustasid endale 6-aastase staažiga Pirita rannavalvurid Janus Paurman ja Tõnis Käsper.

Kuigi rannas lehvis kollane lipp ja veesooja oli ainult 17 kraadi, ei heidutanud see võistlejaid – alati peab olema valmis kannatanule appi tõttama. Legendi järgi asus uppumisohus olev supleja rannast 400 meetri kaugusel. Umbes 75 kilogrammi kaaluva kannatanuni jõudmiseks pidid rannavalvurid läbima mootorpaadiga rahvarohke suplusala. Suplejate rolli täitsid punased rannapoid, mille vahel pidi paadiga slaalomit sõitma. Pärast slaalomit tuli kannatanu paati tõmmata ja kiiresti kaldale toimetama. Kõigi võistlejate sõnul oli raskeim etapp kannatanu paadist kaldale toimetamine.

Esimesed võistlejad olid kui katsejänesed, kelle pealt kaldal olijad said õppust võtta. Toimus elav arutelu, kuidas kõige paremini paati juhtida, kannatanut päästa ja ta kaldale toimetada. Ka kannatanu mängimine oli paras katsumus – enne starti tuli ta merele toimetada ja sinna päästmist ootamata jätta. Külma vee kaitseks oli uppujal kalipso seljas, mis ühtlasi kergendas ka vee peal püsimist. Kuna teadvuseta inimene ei aita kaasa enda päästmisele, siis kõige raskemaks etapiks oli lodeva inimese paadist välja tõstmine ja kaldale toimetamine. Kuigi rannavalvuritel on selgeks õpitud erinevad kandmise võtted, tuli siin kasutada loomingulisust. Oma rolli mängis kannatanu kehakaal ning nii haarasidki osad võistlejad ta selga, teised lohistasid teda mööda liiva, kolmandad kandsid teda teineteise vahel. Kuid eesmärk oli kõigil ühine – võimalikult kiiresti stardipunkti tagasi jõuda.


Võistkonnad:

  • Janus Paurman / Tõnis Käsper ( Pirita ) 3:52
  • Vladimir Artjomenko / Pavel Anufrijev ( Stroomi ) 4:34
  • Tõnis Jaaniste / Rene Jürnaste ( Kakumäe) 4:37
  • Anete Elken / Rimma Aru( Harku)
  • Sten Martmaa / Fred Martmaa( Pirita)
  • Igor Berendejev / Henry Hein ( Pikakari)
  • Artjom Plaksin / Laur Nurkse ( Pirita )

G4S Rannavalve meenutusi 2011 aastast:

Stroomi rand. Rannavalvurid võtsid ühel juuniõhtul kinni kaks noorukit, kes rannas seitsmelt inimeselt rahakotte, mobiiltelefone ja seljakotte varastasid. Kella poole kaheksa paiku õhtul teatati rannavalvuritele, et kaks jalgratastel mööda randa sõitnud teismelist poisikest varastasid rannakülastajalt koti. Pärast kiiresti toime pandud vargust kihutasid posid jalgaratastel eemale. Saanud noorte pikanäpumeeste isikukirjelduse, asusid rannavalvurid noorukeid rannaalalt ja rannapargist otsima. Mõne aja pärast märkasidki rannavalvurid uut ohvrit varitsema tulnud vargapoisse ja tabasid nad otse teolt. Rannavalve selgitas välja, et poisid olid umbes kolmveerand tunni jooksul varastanud asju vähemalt seitsmelt rannakülastajalt. G4S andis lapsvargad üle politseile.

Harku rand. Soe vesi ja suvekuumus on sundinud roomajaid vee poole liikuma ehk kuu ajaga püüdsid rannavalvurid Harku rannast spetsiaalse vahendiga ja pandi ämbrisse tosin erineva suurusega ja erinevat liiki roomajat. Suuremad said päästeametile üle antud, väiksemad õhtul metsa vabadusse lastud.

Pirita rand. Häirekeskusest tuli kõne rannavalvele, et rannast teatati kellegi Gennadi kadumisest. Tegemist oli joobes kambaga. Häirekeskus saatis automaatselt randa päästemeeskonna päästepaadiga. Mingi aeg hiljem helistati samast kambast häirekeskusesse, et Gennadi on leitud. Häirekeskuse dispetšer palus Gennadi rannavalvele ette näidata, et veenduda tema heas käekäigus, aga niipalju julgust purjus seltskonnal ei olnud. Häire lõpetati.

Pikakari rand. Juuli esimesel päeval päästsid rannavalvurid Tallinnas Katariina kai juures ohtlikus kohas ujuma läinud ja uppumisohtu sattunud poisi. Kella poole kuue ajal õhtul hüppasid kaks 14aastast poissi Katariina kailt vette ja hakkasid ujuma kaist umbes sajakonna meetri kaugusel asuva laevavraki poole. Laevavraki juures ühe poisi jõud rauges ja ta hakkas appi hüüdma. Poisi hüüdeid kuulis teisele poole kaid jääva Pikakari supelranna vetelpäästja, kes hüppas vette ja uppumisohtu sattunud noorukile appi ujus. Rannavalvur tõi vees sumava ja aeg-ajalt juba veel alla vajuva poisi veest välja ning G4Si rannavalvepunktis anti talle esmaabi.


Kategooriad: Huvitav   Meie töötajad  

Kommentaarid

Lisa kommentaar