Huvitav

Kiivri propaganda - poolt ja vastu

  • Kuupäev: 08.06.2011
    Autor: Kadi Sumberg

Esmaspäevases Postimehes ilmus Hendrik Alla arvamuslugu “Tobedavõitu kiivripropaganda”, millest võib välja lugeda, et kiivri kandmine ei ole popp ja kiiver kuulub spordivõistluste juurde. Arvamus kiivri populaarsusest joonistub välja ka Maanteeameti poolt tellitud uuringust “Liiklusohutus laste ja nende vanemate seas”, millest ilmneb, et kiivri mittekandjate osakaal on tunduvalt suurem kui kiivrikandjate oma.

joonis mnt

Allikas: Maanteeamet

Ega kiivrit ei kanta mitte autode vaid ikka enda turvalisuse ja heaolu pärast. Loomulikult oleks super, kui meie liikluskultuur küündiks Madalmaade tasemeni, kuid selleni on meil pikk tee käia. Enne heaoluühiskonna tasemeni jõudmist peame hoidma oma elanikke ja kiivripropaganda on selleks üks võimalikke viise.

Jalgrattaga või rulluiskudega võib õnnetus juhtuda ükskõik kus, ka külavaheteel. Jalgratta esiratas võib hakata võbelema ka kogenud ratturil. Peaga vastu maad kukkumine on sellises situatsioonis rohkem kui tõenäoline ning siis on kiiver ainuõige elupäästja. Üldjuhul on kergete õnnetustega üldtraumad väikesed, kuid peatrauma võib saada saatuslikuks.

Kiiver peaks olema sama loomulik tegevus kui autos turvarihma kinnitamine. Veel kümme aastat tagasi ei kinnitanud meist keegi linnas sõites turvavööd, täna on see loomulik. Emori poolt koostatud uuringust selgub, et lapsed järgivad selgelt vanemate eeskuju – kui vanemad kannavad hoolsalt jalgrattakiivrit, siis teevad seda ka lapsed. Seega tuleks kindlasti jätkata kiivri kandmise propageerimist ja loomulikult tegema juurde ka korralikke jalgrattateid.

Kategooriad: Huvitav   Kampaania   Julged hoolida?  

Kommentaarid

Lisa kommentaar