Huvitav

Mõned näpunäited kiiremaks lennueelse kontrolli läbimiseks

  • Kuupäev: 10.05.2011
    Autor: Kadi Sumberg

lennujaama töötaja

Tänases Äripäevas ilmus väike uudis, et Tallinna Lennujaamast reisile minnes tuleks varuda aega vähemalt kaks tundi. Tegelikult on see nõue olnud juba pikka aega. See, kui kiiresti on võimalik läbida julgestuskontroll, sõltub paljuski ka reisijatest. Kuigi kõik nõuded on nii seinal kui lennujaama telekates kirjas, eksivad inimesed ikkagi.

Mõned näpunäited käsipagasi pakkimisel:

  • Käsipagasiga tohib iga inimene võtta kaasa ÜHE kuni 1 l mahutavusega läbipaistvasse suletavatesse kilekotti pakitud vedelikud. Vedelike alla kuuluvad nii pastad (ripsmetuššid, huuleläiked jms), vedelikud (lõhnaõlid, juukselakid, näoveed jms) kui ka kreemjad toiduained (kodujuust, jogurt jms).
  • Vedelike topsikud ei tohi olla suuremad kui 100 ml. Mõnikord jäetakse väike tilk näovett suurde pudelisse ja arvatakse, et kuna selle kogus on väiksem kui 100 ml, võib niimoodi vedelikke kaasa võtta.
  • Üle 6 cm pikkused terariistad tuleb panna äraantavasse pagasisse. Terariistad ei ole ainult noad, vaid ka muud teravate otstega esemed (n. kammid, veinikorgitsad jms)
  • Suured elektroonilised seadmed (arvutid, telekad, mängukonsoolid) tuleb panna eraldi kasti. Nende peale ei tohi panna muid esemeid, kaasa arvatud riideid.
  • Kõik taskud tuleb tühjaks teha – sendid, võtmed ja telefonid ja muu seal leiduv tuleb panna eraldi kasti.
  • Kõik esemed, kus võib olla metalli sees (juukseklambrid, vööd, kaunistatud jalanõud), tuleks enne julgestuspunkti läbimist eemaldada.

Viibisin ka ise aprillis ühe päeva julgestuskontrollis õppides sealset ametit. Kiiresti hakkas silm eristama kahte sorti inimesi – ühed, kes teavad nõudeid unepealt ja asetavad kõik esemed lindile ilma küsimata ning teised, kes alles küsimise peale hakkavad kottidest vedelikke kilekotti panema. Hiljuti paigaldas G4S sinna samasse ruumi ka masina, kus 1 EURO eest on võimalik osta kilekotte – ikka selleks, et inimesed saaksid kiiremini oma lennule.

Paar näidet lennujaama elust – proual on kaasas kaks kilekotti vedelikega. Kuna abikaasa seisis teises järjekorras, sai proua ühe kilekoti kiiresti abikaasale anda. Olukord lahenes kiiresti.

Reisijalt küsitakse, ega teil vedelikke kotis ei ole. Vastus on ei. Kui aga käsipagas läbib screeni, on seal näha mitu vedelikku. Kahjuks peab julgestustöötaja selle koti käsitsi läbi otsima ja siis uuesti screenist läbi laskma. Kui screen tuvastab veel seal keelatud esemeid, siis peab see sama pagas ka kolmandat korda screeni läbima. Kuid kõik see nõuab aega.

Kuna kuulume Euroopa Liitu, siis meil kehtivad samad seadused, mis teistele Euroopa Liidu riikidele. Tsiviillennunduse julgestuskäsiraamatus on kirjas iga väiksemgi detail, mida lennujaama töötajad peavad järgima – omavoli on lubamatu. Seega minu soovitus on enne lennule minekut oma riietus ja käsipagas hoolikalt läbi mõelda, et ei tekiks asjatud ajakulu.

Kel huvi rohkem asjasse süübida, saab vastavat seadust lugeda siit

Kategooriad: Huvitav   Lennujaam   Meie kliendid  

Kommentaarid

Lisa kommentaar