Blogi

Kuidas ära tunda õige euro?

 • Kuupäev: 03.11.2010
  Autor: Ene Kloch

“Kaitsepolitsei on vahistanud ka mõned valeraha valmistamise ja levitamisega seotud isikud, samuti tabati Tartus koopiamasin Canon”. Sellise ammuse lause võib leida internetiavarustest. Tänapäevastel valerahalevitajatel on juba palju kaasaegsemad vahendid.

Varem eurorahaga liitunud maade kogemustele tuginedes võib öelda, et euroraha kasutusele võtvates riikides on esimesel poolaastal kasvanud valerahade arv. Eurodel ei ole olemas n-ö superturvaelementi, vaid turvalisuse tagab turvaelementide kogum. Kauaaegne AS G4S Eesti sularahaspetsialist ja euroraha turvaelementide koolitaja Ene Kloch annab nõu, millele uue raha juures tuleb erilist tähelepanu pöörata.

Paberrahad on tehtud unikaalsest puuvillapaberist ning need ei ole kunagi siledad ja valged. Tänu spetsiifilisele trükkimisprotsessile annab trükitav värv igale rahale erineva kerge värvitooni.

rahatähe turvaelemendid

VAATA. Kõigil paberrahadel on esiküljel EURO kirjutatud nii ladina kui kreeka tähtedega. Paberraha esiküljel võib olla kahesugust allkirja, sest ECB-l on olnud kaks presidenti. Vaatlemisel hoia raha vastu valgust ja jälgi:

 1. Vesipilti, mis peab ühtima esiküljel oleva akna- või väravapildiga ning mille all on alati näha heleda tooniga nimiväärtus. Vesipildi kõrvale jääb magnetriba ehk triipkood.
 2. Raha mõlema külje ülemisse nurka on trükitud katkendlikud turvamärgid, mis valguse käes vaadeldes moodustavad nimiväärtuse tervikliku numbri.
 3. Turvaniiti, mis asub raha keskel ja mille peale on trükitud nominaali väärtus ja EURO.
 4. Pangatähtede kujunduses on kohati kasutatud mikrokirja, mis alati on selge.

KALLUTA. Kõigi paberrahade esiküljel on fooliumembleemiga hologramm, mis raha liigutades läigib vikerkaarevärvides. Kogu hologramm on täies ulatuses kaetud õhukese läbipaistva, kuid nähtava lakikihiga ning sellele paigutatud elemendid ei tohi olla üheaegselt nähtavad.

 1. 5-, 10- ja 20-eurostel on hologramm ribana ning kallutades ilmub nähtavale rahatähe nimiväärtus ja €.
 2. teistel eurodel paikneb hologramm märgina paremas servas ning kallutades ilmub nähtavale rahatähe nimiväärtus ja akna- või väravapilt.
 3. Hologrammribal või –märgil on näha punktiirkirjas €.

Paberrahade tagaküljel kasutatakse nimiväärtuse trükkimiseks siiditrükki, mis kallutades muudab värvi.

 1. 5-, 10- ja 20-eurostel on see keskel kuldse ribana, mis kallutades sillerdab.
 2. Suurematel eurodel muutub kallutades paremas servas trükitud nimiväärtus lillast oliiviroheliseks.

KATSU. Paberrahade trükkimisel kasutatakse kõrgtrükki, mis jätab raha esikülje reljeefsena ehk krobelisena. Krobelisust pead tundma:

 1. suurelt trükitud nimiväärtusel,
 2. selle ees asuval kastikesel,
 3. akna- või uksepildil, mis peab olema täies ulatuses reljeefne,
 4. lisaks on 200-eurostel alla servas ja 500-eurostel paremal küljel reljeefsed ribad vaegnägijatel.

Järgmine artikkel euroteemal ilmub juba nädalapärast.

Kui soovid täpsemalt tutvuda euroraha turvaelementidega, siis tutvu programmiga siin.


Kategooriad: Huvitav   Euro  

Kommentaarid

Lisa kommentaar