Blogi

Turvalist teed!

  • Kuupäev: 21.10.2010
    Autor: Priit Orasson

Liiklusmenetlustalituse sinivalgetes ruumides Tallinnas Vikerlase tänaval on vaikne ja rahulik – kuulda on vaid hiireklõpse. Peale vaadates ei vihja miski, et nendes kabinettides päästetakse elusid ning infosüsteem, millega need inimesed töötavad, on omasuguste seas maailmas üks uudsemaid ja mugavamaid. Ometi on see just nii.

AS Alarmtec paigaldas esimesed 16 liikluskaamerat Tallinn-Tartu maantee ohtlikumatesse kohtadesse 2009. aastal. Selle aasta 10. maist töötab menetluskeskus päriselt, st saadab trahviteateid. Veebruaris alanud katseperioodil, kui kiiruseületaja sai trahvi asemel hoiatusteate, ei olnud tööd siiski vähem. Küll andsid need kuud hea võrdlusmaterjali praeguse olukorraga, samuti said liiklejad harjuda mõttega, et Tallinna-Tartu maantee ohtlikel lõikudel järgneb nüüdsest alati rahatrahv. Praegu võib öelda, et süsteem on ennast liikluse rahustajana õigustanud. Motiveerigu juhte siis võimalik trahv või tahtmine ohutumalt sõita, kuid üle poole neist on ohtlikel lõikudel oma käitumist muutunud. Võib kahtluseta öelda, et see üsna väike kollektiiv Vikerlase tänaval ja inimesed, kes süsteemi kasutusele võttu ette valmistasid, on Eesti liikluses muutnud asju paremaks. Eestis on kavas automaatset liiklusjärelevalvet veelgi laiendada ning järgmised 14 lisanduvat kaamera mõõtekabiini tulevad praeguste kavade kohaselt juba selle aasta lõpuks Tallinna-Pärnu ja Tallinna-Tartu maanteele. Kohtade valik täpsustub lähikuudel. 2011. aasta lõpuks võiks kiiruskaameratega kaetud teelõike olla kokku 160 km ulatuses ning kaameraid kokku umbes 40.

Mis on kiiruskaamera ja kuidas ta toimib?

Kiiruskaamera on sõidukite kiiruse mõõtmiseks ja lubatud sõidukiiruse ületajate fikseerimiseks mõeldud süsteem, mis paigaldatakse statsionaarselt paremale poole sõidutee äärde (mõõdetava sõidusuuna poolt vaadatuna). Kiiruskaamera koosneb teatud kindlatest komponentidest, mis tagavad automaatselt kiiruseületaja fikseerimise. Kui sõiduki kiirus on lubatust suurem, pildistab kaamera sõidukit nii, et tuvastatav oleks sõidukinumber ja juhi nägu. Samuti fikseerib kaamera kiirust ületanud sõiduki kiiruse, rikkumise kellaaja ja kuupäeva. Kaamera saadab iga rikkumise andmed politseisse, kus tuvastatakse fotole jäänud sõiduki omanik või volitatud kasutaja. Mõne päeva jooksul saadetakse omanikule või liisinguautode puhul volitatud kasutajale hoiatusmenetluse raames liht- või e-kiri. Kui rikkumiselt tabatud sõiduki omanik või volitatud kasutaja võtab teo omaks, tuleb tal maksta rahatrahv ja sellega on kiiruseületamine riigi silmis klaaritud. Kui sõiduki omanik või volitatud kasutaja polnud kiiruseületamise hetkel roolis, tuleb tal hoiatusmenetlus vaidlustada ning teatada politseisse, kes roolis oli. Kiiruskaamerate paigaldamise eesmärk on suurendada liiklusohutust, rahustada liiklust ning registreerida automaatselt lubatud sõidukiiruse ületajad. Esimesed 16 kaamerat on üles pandud Tallinna-Tartu maantee ohtlikemasse kohtadesse.

Radari asemel laser.

Alarmteci tarnitavate kiirusmõõtekaamerate PoliScan speed tootjaks on Saksa firma Vitronic. Edukalt on sama tootesarja kasutatud nii Saksamaal, Šveitsis, Leedus kui ka muudes Euroopa riikides. Firma Vitronic tehnoloogia toetab suuremat liikuvust ning aitab parandada maanteede turvalisust kogu maailmas. Vitronic seadmete eeliseks konkurentide ees on nendes kasutatav uusim tehnoloogia – laserskanneri baasil loodud mõõteseade, mis võimaldab teostada kiirusmõõtmist mitmel sõidurajal samaaegselt ning samuti teha vahet sõiduautode ning suurte sõidukite vahel. Uusim tehnoloogia tagab täpse mõõtetulemuse ning võimaluse registreerida ka möödasõidul olevad sõidukid ja tihedalt üksteise taga sõitvad sõidukid, mille registreerimist tavapärane Doppler radar ei võimalda.

Lugu valmis koostöös Politsei- ja Piirivalveameti ajakirjaga “Radar”.

Priit Orasson

Turvatehnikadivisjon

Kategooriad: Maanteamet   Videolahendused   Meie kliendid  

Kommentaarid

Lisa kommentaar