November 2021

Hooli oma kodukandist

  • Kuupäev: 14.01.2012
    Autor: Andres Lember

G4S kutsub üles märkama ohtusid sinu kodukandis. Anna Facebooki lehel „Julged hoolida?“ teada oma kogukonna muredest, püüame neile koos kohaline omavalitsustega lahenduse leida. Kirjuta ka sellest, kuidas oled mõnele turvaprobleemile lahenduse leidnud – teistel on sellest võimalik õppida.


Uuringud kinnitavad, et Eesti elanike turvatunne on aasta-aastalt kasvanud. Kahjuks ei ole turvatunne ja turvalisus sünonüümid. Turvatunne ei tähenda veel tegelikku turvalisust. Turvatunne on habras purunema, kui selgub, et see rajanes vaid teadmatusel varitsevate ohtude ees.

Alles siis, kui oleme teadvustanud ohud ja võtnud kasutusele meetmed nende kõrvaldamiseks, oleme loonud reaalset turvalisust ja põhjust end turvalisemalt tunda. Olulisim roll ühiskonna turvalisuse tagamisel on riigil. Kuid on ka palju teisi tasandeid – omavalitsused, ettevõtted, MTÜd, üksikisikud. Üle Eesti on näiteks mitmed kohalikud omavalitsused – Keila, Kuressaare, Maardu, Narva-Jõesuu ja Saue linn, Kiili, Saku, Saue, Türi ja Viimsi vald – kogukonna turvalisuse tõstmiseks tellinud patrullteenust G4Silt. Turvafirmal on kanda oluline roll ka paljude riiklikult oluliste infrastruktuuriobjetide kaitsel. Ka Sina ja kümned tuhanded teised Eesti pered ja ärid panustate turvalisuse tagamisse, kasutades turvafirma teenust.

Turvalisuse tagamine on meie kõigi ühine asi. See algab meie suhtumisest ja käitumisest. Seepärast küsigem endalt: mida mina saan ära teha enda ja kogukonna turvalisuse tõstmiseks? Retsept on väga lihtne: hooli, märka ja anna teada. Hooli endast, oma lähadastest, oma kogukandist. Pane tähele, kus võivad sind, sinu lähedasi, sinu kogukonna liikmeid varitseda ohud. Ja anna neist ohtudest teada.

Läinud aastal hukkus lahtisesse kanalisatsioonikaevu kukkumise tõttu viis inimest. Mitu sarnast ohvrit õnnestus päästa. On äärmiselt väheusutav, et keegi ohtlikest kaevudest ei teadnud. Seega saanuks neid ohvreid õigeaegse teavitamise ja reageerimisega – sest turvalisuse loomise eelduseks on ka tuvastatud ohu kõrvaldamine – vältida. Sama kehtib Keilas vana vabrikuhoone varingus hukkunud mehe kohta. Sama kehtib Tallinna lasteaias ohtlikul ronimisredelil hukkunud lapse kohta. Seda loetelu saab jätkata veel mitmete liiklus-, vee- ja muude õnnetuste ohvritega.

Aastas registreeritakse Eestis umbes 25 000 vargust. Meenutagem jultunud varguste seeriat Harjumaal Iru külas, kus nädala jooksul murti sisse kuude kodusse. Autode rüüstamisi Paides. Garaažide sissemurdmislainet Kilingi-Nõmmes. Küsigem endalt: kas paneme tähele kahtlaseid võõraid oma asulas ja teavitame sellest kohalikku konstaablit ja/või valla partnerist turvafirmat? Kas anname politseile teada, kui meile pakutakse althõlma varguskahtlusega kaupa müüa? Kas…? Kas…? Kõik need kas-id mahuvad ühte küsimusse: kas me julgeme hoolida?

G4S kutsub koostöös kohalike omavalitsustega, politsei ja päästeametiga elanikke üles oma kodukoha turvalisusele tähelepanu pöörama. Märka ohtu ja anna sellest teada Facebooki lehel „Julged hoolida?“. Anna teada ka turvalisusmuredele leitud lahendustest, millest teistel õppida tasuks. Anname üksteisele nõu ja arutame sotsiaalmeedias koos, kuidas oma kodukanti turvalisemaks muuta. Kõik teie kirja pandud mured jõuavad ka kohalike valitsejateni, et neile võimalusel lahendus leida.

Loome koos turvalisema kodukandi.


Andres Lember

Turundus-arendusdivisjoni direktor


Kategooriad: Huvitav   Kampaania   Julged hoolida?   Talv 2012  

Kommentaarid

Lisa kommentaar