November 2021

Kivi reisikotti, passist ja reisikindlustusest rääkimata

  • Kuupäev: 17.01.2012
    Autor: Margus Kolumbus
Planeerimine, ohutusabinõud ja veel kord planeerimine - ka kõige spontaansema reisi õnnestumise eelduseks on reisija enda tähelepanelikkus ja läbimõeldud plaan. Selle igava jutu peale võiks lugemise ka lõpetada, kuid just sellise soovituse annaks Sulle nii maailma peenemaid hotelle eelistav snoob kui ka hosteli-usku märsilohistaja. Reisifirmad võivad kinnitada, et ühesuguse puhkusepaketi valinud pered võivad saada täiesti erinevad reisimuljed. Miks? Sageli peitub vastus reisija enda hoiakutes ning tegemata kodutöös. Siit ka esimene soovitus: kuulake tähelepanelikult reiskonsultanti ning „guugeldage“ sihtmaa kombeid – nii saate vältida kultuurišoki ning ei loo endale valesid illusioone.

Häälesta end reisimaa lainele
Vii end kurssi külastatava maa kommetega: turistiks olemine on küll vabandus, kuid kohalike iseärasustega eelnevalt tutvudes häälestad end ka sujuvamale puhkusele. Näiteks Bulgaaria turismikeskustest kaugemal ära lase end petta innukal noogutamisel, mis kohalikus kehakeeles väljendab sulaselget eitust. Solvanguna võidakse käsitleda Lähis-Ida maades vasaku käega ulatatud raha – sealmaal kannab vasak käsi utilitaarset - tualetihügieeni eest seisja tähendust. Araabiamaades seigeldes kannata külma õlle rüüpega hotellini, sest kohalike jaoks on avalik alkoholi pruukimine suur patt.
Ah jaa, reisisihte uurides, kontrolli ühtlasi ka oma passi kehtivust. Pool aastat kehtivusaja lõpuni peaks olema miinimumaeg, mis peaks lambi põlema panema, sest nt. suurriigid nagu Kanada ja USA nõuavad, et reisidokument kehtiks vähemalt pool aastat peale reisi. Sama kehtib ka krediitkaardi kohta. Mõne eksootilisema riigi puhul peaks aegsasti uurima ka vaktsineerimisvajaduse kohta.

Enne kui suled sumadani kaane
Enne kohvri pakkimist palun võta ühendust ka G4Siga, Sinu kodu eest valvel oleva turvafirmaga ning anna teada, kellega peaksime kontakteeruma häire korral. Kogemus näitab, et mõnikord jääb selline teavitus nii viimasele hetkele, et ununebki ära. Sellistel juhtudel ei pruugi me Sind piisavalt kiiresti kätte saada - kui oled parajasti sukeldumas või mägedes turnimas. Pikemast reisist teavita ka oma usaldusväärseid tuttavaid, kes võiksid Su kodul silma peal hoida ning tühjendaksid vargale valgusfoorina toimivat postkasti.

Hoia dokumenti kui oma last
Kuigi digiajastul võib tunduda mõnevõrra jabur, et kaotsi läinud paberkandjal dokument saab põhjustada suuri ebameeldivusi, ei tasu seda omal nahal üle kontrollida. Sõltuvalt riigist, peab tagasipöördumistunnistust taotlema kas Eesti välisesindusest või selle puudumisel – mõne teise Euroopa Liidu liikmesriigi välisesindusest. Poolelijäänud reisi see enam ei päästa, sellega saad vaid Eestisse tagasi sõita. Ükskõik, kui turvalises riigis Sa ka ei viibiks, hoia oma isiklikel asjadel silm peal ning ära kanna kaasas ülemäära palju sularaha, pigem hoia raha mitmes kohas - vajadusel saad pangast juurde võtta. Dokumendid ja sularaha hoia sisetaskutes, käekotti või rahataskut kanna enda ees. Kui isegi meie rahulikus Tallinnas teevad taskuvargad turistide elu kibedaks, siis miks ei peaks neid olema mujal?
Reisidokumendid ning pangakaardid hoia mõistagi hotelli seifis, nutikas on kaasas kanda passi (ID-kaardi) koopiat, ühtlasi võid rahakotti pista ka hotelli visiitkaardi ning kindlustuspoliisi kaardi.

NB! Oleme kogunud Su turvalise reisi jaoks mõned huvitavad lingid:

Terviseameti vaktsineerimissoovitused riikide kaupa

Vaktsineerimiskohad üle Eesti

Välisministeeriumi reisiinfo riigiti

Välisministeeriumi info Eesti välisesinduste kohta:

Reisimuljed


Ilusaid elamusi ning kivi reisikotti!Margus Kolumbus
Valvedivisjoni direktor

Kategooriad: Huvitav   Talv 2012  

Kommentaarid

Lisa kommentaar