November 2018

Kes või mis on NUBLU ja kellele ta mõeldud on?

  • Kuupäev: 26.11.2018
    Autor: Tarmo Pärjala

Nublu on uuenduslik suitsu- ja vinguandur, mis toob abi ka siis, kui kedagi häiret andnud paigas kohal pole. Olukorrast, kus on tekkinud või tekkimas tulekahju, annab NUBLU häälekalt märku, ent lisaks teavitab ka G4S juhtimiskeskust, et kliendile olukorrast teada anda ja abi välja saata.

G4Si tellitud turvalisusuuringust selgus, et peamiselt kardavad maamajade omanikud just tulekahju puhkemist. Samuti rõhutasid vastajad sellise lahenduse vajalikkust, kus suitsuandur edastaks häiresignaali ka turvaettevõtte juhtimiskeskusesse. Sellest murest ajendatuna tuli G4S turule uue suitsuanduriteenusega NUBLU. Tegemist on suitsu- ja vinguanduriga, mis saadab häireteavituse turvaettevõtte juhtimiskeskusesse, kes saadab olukorda kontrollima patrulli või vabatahtlikud päästjad. Seega sel ajal, kui tavaline suitsuandur teeks lihtsalt häält, on NUBLU puhul juba keegi kohal, et teha häire põhjus kindlaks ning vastavalt tegutsema asuda. Vaid info kiire liikumise korral on võimalik suurem tuleõnnetus ära hoida.

Kes võiks kindlasti NUBLU tellimise peale mõelda?

  • Lemmiklooma omanikud. Tavalisest suitsuandurist pole üksi kodus olevale lemmikloomale mingit abi, kuna nad ei saa ise abi kutsuda. NUBLU  aga aitaks ta abi kutsudes tulesurmast päästa.
  • Väikelastega pered, eriti kui lapsed on aeg-ajalt üksi kodus. Laps võib oma tegevusega potentsiaalse tulekahju tekitada, võimalusi on siin kümneid – tikkudega mängimisest kogemata mingi eseme kuumale pliidiplaadile unustamiseni. Või kasvõi kärssama läinud arvutiadapter või muu elektriseade, mida lapsed kodus olles ju ikka tänapäeval kasutavad, võivad olla ootamatu tulekahju tekkepõhjuseks. Kodus olevad lapsed küll kuulevad tavalist suitsuandurit, aga kas nad oskavad ja suudavad selles olukorras ka adekvaatselt käituda? NUBLU aitaks selles olukorras viia info võimaliku tulekahju kohta vanemate ja G4Sini ning abi kiire saabumine oleks tagatud.
  • Eakate inimeste lähedased. Isegi kui suitsuanduri häire on põhjustatud pliidil kõrbema läinud toidust, on kiirelt saabuv abi oluline, et vanaema ei peaks ise lae alla ronima hakkama. Kõrgelt kukkumine võib niisuguses olukorras olla kõige suurem oht eaka tervisele.
  • Suvilaomanikud. G4Si hiljutine uuring näitas, et 70% suvekodude omanikest tunnetab potentsiaalset ohtu seoses võimaliku tuleõnnetusega. NUBLU sobib suvilatesse ja maakodudesse kenasti. Ta suudab oma tööd teha ka kütmata ruumides. Ja mida kaugemal on suvekodu, seda olulisem on võimaliku tulekahju avastamine kohe esimestel hetkedel, et kaugemalt saabuval kliendil, G4Si ekipaažil või vabatahtlikel päästjatel oleks saabudes võimalik eest leida kärsahaisu täis tuba, mitte leekides maja.

Lisaks on NUBLUT juba tellitud ka hobusetalli ja loomade varjupaika, kortermaja trepikodadesse, aga ka erinevatesse ettevõtetesse ja ühiskondlikesse ruumidesse. Tuleõnnetuste vastu kaitset vajavaid kohti on väga erinevaid ja paljude peale ei osanud me NUBLUT luues ka kohe ise tulla.

Taskukohane ja lihtne paigaldada

NUBLU anduri paigaldamine on sama lihtne nagu tavalise suitsuanduri puhul ja seadistamine käib vaid nupule vajutusega. NUBLU suitsu- ja vinguanduri teenus maksab 5,90 eurot kuus. Seadet pole vaja eraldi osta, kuna see on juba hinna sees. Vaata, mida hind veel sisaldab, kuidas NUBLU suitsuandur endale saada ja kuhu seda paigalda veebiaadressilt www.nublu.ee. Esimesed tuhat liitujat saavad kingituseks Jaan Rannapi raamatu „Nublu“.

Teeme väikeses intervjuus NUBLUGA lähemalt tutvust!

NUBLU, räägi meile, kes Sa oled.
Selles ei ole ju mingit saladust, erinevalt räppar nublust! Mina olen musta-valgekirju koer, kes abistab tuletõrjujaid. Minu mõtles välja kirjanikuhärra Jaan Rannap ja minust on isegi raamat kirjutatud! Raamat „Nublu“ ilmus esmakordselt 1972. aastal. Kui oled ära unustanud, millest seal juttu, võid raamatu G4Sist suitsuanduri teenust tellides kaasa saada!

Kuidas Sa G4Si sattusid?
Müügi- ja klienditeenindusdivisjon oli juba mõnda aega ragistanud pead toote kallal, mis oleks inimestele vajalik ja taskukohane. Esialgne idee pandi ühel koosolekul kirja juba üle kahe aasta tagasi, aga konkreetselt minuni jõuti umbes aasta tagasi. Heal tootel peab olema ju ka hea nimi ja mis võiks veel paremini sobida tuleohust teada andvale suitsuandurile kui mitte NUBLU! Kurb on viibida sündmuspaigas, kus mõnikord ei anna enam midagi päästa. Turvasüsteemiga ühendatud suitsuandur annab tuleohust kohese teada ja saadab päästjad kohale.

Kas tuletõrjujad Mustpea ja Valgemaa?
Oi, nemad vast enam mitte.  Kui G4S Eesti juhtimiskeskusesse tuleb häiresignaal, siis seda läheb kontrollima kas lähim G4Si patrullekipaaž või siis vabatahtlikud päästjad, kellega G4S koostööd teeb. G4S Eesti on ka vabatahtlikke päästjaid ühendava katusorganisatsiooni Päästeliidu suurtoetaja, et päästjatel oleksid paremad võimalused kogukonna turvalisuse parandamiseks.

Milline on Sinu igapäevatöö? Kuidas annad tuleohust teada?
Minu töö on kodul silma peal hoida ja anda kohe märku, kui haistan tuleohtu. Nii võib minna rahuliku südamega õue värsket õhku nautima! Kui tavaline suitsuandur annab lihtsalt häälekalt teada võimalikust ohust, siis mina annan selle info ka G4Si juhtimiskeskusesse. Juhtimiskeskuse töötaja võtab omakorda ühendust kliendiga ning on valmis kohale saatma abilised.

Kes Sind välja õpetas?
Mind treenisid G4Si nutikad inimesed äriarendusosakonnast. Selleks, et saaksin operatiivselt vajaliku info edastada Juhtimiskeskusesse, oli vaja sobivat seadet. Selle otsimiseks nii lähemalt kui ka kaugemalt tuli panna tööle oma parimad detektiivi võimed. Vahepeal arvati isegi, et on vaja ikkagi ise see seade valmis meisterdada, ent siis leiti sobiv aparaat lähinaabri juurest Leedust. Kuna mina suudan tähele panna igat kripsu ja krapsu – ükskord hakkasin kassi taga ajama! –, siis kohandati seadet G4Si inimeste juhtnööride järgi täpsemaks. Seejärel tuli mul hakata teste sooritama. Minu arust sain ma päris hästi hakkama!

Kas NUBLU on piisav kodu tuleohutuks muutmisel?
Mina annan teada, kui tegemist on tõsise ohuga. Selleks, et ohuolukorda ei tekiks, tuleb ka ise olla tähelepanelik ja järgida põhilisi tuleohutusnõudeid. Kätte on jõudmas aasta pimedaim aeg ja jõulud, mil armastatakse kaminatuld nautida ja küünlaid põletada. Seda kõike võib teha, kui on tagatud tuleohutus. Elavat tuld ei tohi kunagi üksi jätta. Kui lahkud toast, kustuta küünal! Samuti ei tohi küünal olla näiteks kardina lähedal ning küünal olgu pigem ilma kaunistusteta, sest need võivad olla kergesti süttivad. Lahtise tule kasutamine on kõige sagedasem tulekahju põhjus, aga palju pahandust on toonud kaasa ka suitsetamine ning elektriseadmetega seotud rikked.

Tarmo Pärjala
Turundusjuht


Kategooriad: November 2018  

Kommentaarid

Lisa kommentaar