November 2018

Kuidas lennujaama julgestuskontrollist kiiremini läbi pääseda?

  • Kuupäev: 26.11.2018
    Autor: Kristjan Saarik

Külmade ilmadega kipuvad paljud meie seast soojale maale päikese alla d-vitamiini ammutama. Selleks, et lennureisid sihtkohtadesse muretult ja kiirelt läheks, anname koostöös meie G4Si  lennujulgestajatega mõned näpunäited, kuidas julgestuskontrollist kiiremini läbi pääseda.

 

1. Tee eelnevalt lennureeglid selgeks.
Lennujaama kodulehel ja ka lennufirmade kodulehtedelt leiab lennureeglid, mille järgimine teeb lennu Sulle lihtsamaks ja probleemivabaks. Reeglitest leiad info nii keelatud esemete kui ka ohtlike ainete veo kohta – saad teada, mida võib ja mida ei või pagasisse panna (link ka artikli lõpus). Kontrolli üle ka lennufirma reeglid. Lennufirmad panevad järjest enam kohustusi reisija õlule.

2. Valmistu kodus lennureisiks põhjalikult.
Pakenda juba kodus vedelikud suletavatesse 1 liitristesse minigrip kotti milles ühe pudeli/potsiku maht võib olla maksimaalselt 100 ml. Kui kui kodus kotti tõesti pole, siis on võimalik näiteks lennujaamast see varem kohale minnes soetada. Pakkimisel pea silmas, et julgestuskontrolli silmis ei ole vedelik ainult voolav, vaid ka vedelike ja tahke aine segu – näiteks või ja pasteet. Reisijad ei saa sellest aru ning sellised pooltahked ained on seetõttu üheks suurimaks arusaamatuste ja järjekorra tekitajaks. Kui Sa ei tea kodus pakkides, kas Sa saad mingi esemega lennule, siis helista 605 8888 või tule eelnevalt jaküsi lennujaamas julgestustöötaja käest. Lennujaamas on ka vitriin enim levinud keelatud esemetest.

3. Tule õigeaegselt või isegi väikese varuga lennujaama.
Tallinna Lennujaama reisijate arv on viimastel aastatel hüppeliselt kasvanud, mis toob endaga kaasa ka pikemad järjekorrad. Järjekorrad võivad meie väikeses lennujaamas venida eriti pikaks kui kõik ühele lennule saabujad tulevad viimasel minutil. Ole lennujaamas kaks tundi enne väljalendu. See jätab piisavalt aega võimalike järjekordade ja muude ootamatuste puhuks.

4. Ära pane äraantavasse pagasisse akupanka või varuakusid.
Akupangad ja lisaakud võivad minna lühisesse – see on üks suurimaid tulekahjude tekke põhjusi pagasiruumides. Selleks, et tulekahjusid ära hoida, on lennufirmad keelanud liitiumioon akude äraantavasse pagasisse panemise. Juhul kui Sa oled ohtlike aineid kohvrissejätnud, võib juhtuda, et Sind kutsutakse julgestuskontrolli tagasi. Käsipagasis on nende transportimine lubatud.

5.Võta julgestuskontrollis  alati käsipagasist elektroonilised seadmed ja vedelikud välja.
Tihti seda ei tehta ja käsipagasi läbivalgustamisel selgub, et kotis on midagi, mida seal ei tohiks olla. Sellisel juhul oled Sa turvavärava juba läbinud, aga pead ootama, kuna kott on suunatud täiendavasse kontrolli, et teada saada, kas antud esemega reisimine on lubatud. Keelatud esemete või ohtlike ainete kahtluse korral peavad julgestustöötajad alati pagasit kontrollima ja see kulutab nii Sinu kui ka teiste järjekorras seisvate inimeste aega asjatult. Õigem on need kohe kotist välja võtta.

6. Võta enda küljest ära ehted, mis võivad anda alarmi. Ja tee ka taskud võimalikult tühjaks. Pea alati meeles, et lennundusjulgestaja täidab oma töökohustusi vastavalt seadusele. Ta ei palu Sinult midagi, milleks Sa kohustatud ei ole. Kui Sinu küljes ei ole ehteid või taskutes lubamatuid asju, siis saad turvaväravatest probleemideta ja põhjalikuma kontrollita läbi astuda.   Jalanõude ja püksirihma eemaldamine enne turvavärava läbimist teevad julgestuskontrolli kiiremaks. Kui Sind kutsutakse täiendavasse kontrolli  “kõrvale”, ära muretse. Sa pole kahtlasem kui teised, lihtsalt võib juhtuda, et arvuti juhuvalik valis just sinu täiendavasse kontrolli. See ei võta kaua ja seda tehakse alati ohutuse ja turvalisuse eesmärgil.

7. Kui Sa reisid koos lapse, vanuri või erivajadusega isikuga, siis küsi julgelt julgestustöötaja nõu, kuidas kiiremini toimida.
Eelnevalt kodus kontrolli topelt üle kõik dokumendid. Kas passid ja ID-kaardid pole aegunud? Kas sul on kaasas retseptiravimeid, mis vajavad Ravimiameti tõendit? Kas sihtkohariik nõuab reisivalt lapselt teise vanema kirjalikku nõusolekut? Veendu, et Sul  ei tuleks koos hooldatavatega julgestuskontrollist tagasi pöörduda.

Lennujaama reeglid ja korduma kippuvad küsimused leiad mugavalt siit:  https://www.tallinn-airport.ee/reisijale/pagas/
G4Si ja Eesti lennujaamade seose kohta saad lugeda siit: https://www.g4s.ee/teenused/sektorid/sadamad-ja-lennujaamad/lennujaamad

Meeldivat ja probleemivaba lendamist!Kristjan Saarik
Lennundusosakonna juhataja

Kategooriad: November 2018  

Kommentaarid

Lisa kommentaar