November 2017

Lennujaama julgestusorkestri dirigent

  • Kuupäev: 26.10.2017
    Autor: Reimo Raja
Terroriohu tõttu on lennuohutus üle maailma pideva tähelepanu all ja lennundusjulgestajate roll reisijate kaitsmisel võimalike rünnete eest on ülioluline. Sellest, kas nõudeid reisijate kontrolliks karmistatakse või mitte, uutest kehaskanneritest, lennueelse kontrolli kolimisest terminali lõunapoolsesse otsa ja uutest liinidest, mis teevad reisijate elu mugavamaks, on palju juttu olnud. Ei ole aga räägitud inimestest, kes kõikide reisijate turvalisust tagavad ehk lennujulgestajatest.
 

120 G4Si töötajat on ametis Tallinna Lennart Meri lennujaamas just lennujulgestuses. Ja mitte kõik neist ei ole karmid ja tõsised meesterahvad, nagu turvatöötajaid tavaliselt ette kujutatakse. Näiteks on lennujulgestajana ametis särtsakas ja andekas Nika Prokopjeva, kes jõudis Ukraina „ X-Factori“ talendisaates 20 parima naislaulja sekka.
Täna räägime aga Anastasia Ivlijevast, lennueelse julgestuskontrollpunkti järelevaatajast ja aasta turvatöötajast 2016.

Reisijad julgestuskontrolliga rahul
Tallinna lennujaama lennueelse julgestuskontrolli kliendirahulolu mõõdetakse igapäevaselt happy-or--not-seadmega. 2,2 miljonist reisijast 89 protsenti on masinal vajutanud naerunäoga nuppu, mis näitab, et reisija on julgestuskontrolli teenusega rahul. See on suurepärane tulemus ja näitab, et julgestuskontrolli ala läbimine möödub enamikul Tallinna lennujaama külastajatel probleemideta ja ladusalt. Selle tulemuse on toonud lennujulgestajate tubli töö. Anastassia on selle lennujulgestuse orkestri ees dirigent, kes jälgib 120 töötaja tegevusi.

11 aastat ja 120 Anastassiat
Anastassia tuli G4Si tööle 2004. aastal, alustades kaubanduse valdkonnas. Lennujaamas jookseb tal juba üheteistkümnes aasta ning praegu on ta lennueelse julgestuskontrollpunkti järelevaataja. Lihtsamalt öeldes, Anastassia vastutab selle eest, et reisijate julgestuskontrolli ala toimiks laitmatult – kõiki julgestusreegleid täites, aga seejuures reisijale kiirelt ja mugavalt.
Keelatud esemeid, mida Anastassia on reisijatelt enne lennule suundumist avastanud, on aja jooksul kogunenud lugematu hulk.
Nii nagu iga suurem tervik koosneb väikestest ja ülitähtsatest osadest, on ka järelevaataja ametipost ülioluline kogu lennundusjulgestuse igapäevaseks tõrgeteta ja kvaliteetseks toimimiseks.

Kui Anastassia käest küsida, mida ta lennueelse julgestuskontrolli töö sujumiseks teeb, vastab ta nii: „Ma teen kolleegidele võimalikult lihtsate sõnadega selgeks, mida me teeme ning millised regulatsioonid ja nõuded meile kehtivad. Need muutuvad väga tihti ja seetõttu tuleb uusi nõudeid töötajatele selgitada nii, et nad saavad aru ja järgivad neid korrektselt.“

Vähem tähtis pole ka oskus kõiki neid regulatsioone reisijatele lahti rääkida. Lennujulgestaja Michael Grünbachi sõnul oskab Anastassia väga hästi organiseerida ja juhtida. „Tema peale võib alati kindel olla! Lennujulgestuse ala töös hoidmine eeldab head organiseerimisvõimet, et järjekorrad ei läheks väga pikaks,“ sõnab Michael.

Kui G4S Eesti lennundusosakonna juhi Kristjan Saariku käest Anastassia kohta küsida, siis mõtleb ta hetke ja ütleb: „Mis siin [lennujaamas] viga töötada, kui meil oleks 120 Anastassiat! Ta on lennujulgestustöötaja musternäidis.“ Kristjani sõnul on Anastassia töö lennujulgestajate meeskonnas kirjeldamatu väärtusega. „Tänu temale on Tallinna lennujaamast väljuvad lennud jätkuvalt turvalised ja ohutud. Hindamatu on ka Anastassia panus uute julgestustöötajate väljaõpetamisel ja kogu meeskonna üle järelevalvet tehes, et töökvaliteeti parendada ja see jätkuvalt kõrgel tasemel hoida.“

Raudsed närvid
Anastassia on oma tööle sada protsenti pühendunud, väga kõrgelt motiveeritud ja distsiplineeritud. Ühelt poolt kirjeldavad kolleegid Anastassiat kui lõbusat, hea huumorisoone ja väga hea ellusuhtumisega kolleegi, kes nakatab töötajaid positiivse eeskujuga ja aitab neil oma tööd paremini teha. Teisalt öeldakse, et juhina on ta karm ega karda väljakutsetele silma vaadata.

Anastassia ise peab enda juures oluliseks raudseid närve ja oskust säilitada külm pea. „Inimesena on Anastassia tore – alati särab ja on rõõmus. Hea juht,“ ütleb Michael.
Reisijatega suheldes asetab Anastassia end alati reisija poolele. „Me selgitame, miks ei tohi üht või teist eset käsipagasis kaasa võtta ja kuhu saaks selle asja hoiule anda. Inimesele ei tohi jääda tunnet, et ta on olukorras süüdi ja üksinda,“ ütleb Anastassia. „Ükskõik, kelle käest ja mida ma nõuan, alati tuleb seda teha lugupidavalt,“ rõhutab ta.

Panus Eeesti Turvalisusesse
Aasta turvatöötaja ankeeti täites küsin Anastassialt ka tema ühiskondliku aktiivsuse kohta. „See, millega ma igapäevaselt tegelen, ongi minu panus Eesti turvalisusesse,“ ütleb Anastassia.
Anna ka Sina oma panus meie kõigi turvalisusse! Järgmine kord kui Tallinna Lennujaamast reisile suundud, mõtle varakult läbi, kas oled täitnud kõiki turvanõudeid (nõuded leiad lehelt Tallinn-airport.ee), suhtu lennujulgestajasse sõbralikult, sest kindlasti püüab ta kontrolliprotseduuri võimalikult kiireks ja mugavaks muuta. Ning kontrollist läbi minnes vajuta happy-or-not-masinal tumerohelist naerunägu :-).


Reimo Raja
G4Si kommunikatsioonijuht

Kategooriad: November 2017  

Kommentaarid

Lisa kommentaar