November 2017

G4S hoiatab: Dahua videosalvesteid tabas küberrünnak, seadmete kaitsmiseks tuleb teha tarkvarauuendus

 • Kuupäev: 26.10.2017
  Autor: Reimo Raja

Turvakaamerate enda turvalisusest on viimasel ajal meedias väga palju juttu olnud. Kas see, mis peaks meie turvalisuse tagama, on osutunud hoopis turvariskiks? Kahjuks ei ole häkkerite eest enam kaitstud ka kõige suurema turvalisusastmega riigiasutused ja eraettevõtted. Meile teadaolevalt tabas Dahua videosalvesteid, mida kasutab ka väike osa G4Si klientidest, mõni aeg tagasi küberrünnak, millega muudeti mõnede salvestiga ühendatud turvakaamerate pilt
n-ö mustaks ja piirati ligipääsu seadmetele. Rünnakutelaine sai alguse septembris. Ohustatud on Dahua toodetud turvakaamerate salvestusseadmed, mis on ühendatud internetti ja mille tarkvara pole pärast selle aasta juulit uuendatud. Salvestusseadmed on eraldi seadmed, mis mõeldud turvakaamera pildi salvestamiseks.

Tootjafirma Dahua on teinud tarkvarauuendused, mis seadmeid niisuguste rünnakute eest kaitseb, ja soovitab kindlasti kõikide salvestite tarkvara uuendada.

Dahua on maailmas tuntud videosüsteemide tootja, mille videosalvestid on Eestis laialt levinud.

Meile teadaolevalt on Eestis kasutusel üle tuhande sellise salvestusseadme. Praeguseks on probleem esinenud paaril juhul.

Kuidas aru saada, et Dahua seade on küberründe ohvriks langenud?
Häkkerite ohvriks langenud salvesti omanik näeb ekraanil musti kaamerapilte ja kaamera nimetuse asemel on ekraanil kiri „Hacked“. Lisaks vahetavad häkkerid ära seadmete paroolid ja tõkestavad sellega ligipääsu.


Kuidas seadme tarkvara uuendada?

 • Tarkvara iseseisvaks uuendamiseks järgi juhiseid, mis asuvad lingil www.g4s.ee/dahua-tarkvara-uuendamine
 •  Juhul kui soovid, et G4S aitaks Sul tarkvara uuendada, helista numbril 1911, kõnevalik „tehnilised küsimused“. Selleks, et saaksime Sind aidata, peab Sinu seadmele ligi pääsema üle interneti. Kas seade on internetis nähtav, sõltub videosalvesti seadistustest.
  NB! Pead arvestama, et annad meile selle töö käigus kogu oma salvesti info: salvesti margi, IP-aadressi, admin-parooli. See tähendab, et meil on ligipääs nii videokaamerate otsepildile kui ka salvestustele.
 • Kui seade ei ole internetist nähtav, aga Sa soovid G4Si abi, telli objektile turvatehnik meie kodulehe kaudu http://www.g4s.ee/klienditeenindus/telli-tehnik


Üldised turvasoovitused:

 • Kõiki internetti ühendatud seadmeid on võimalik rünnata ja häkkerid saavad neid enda kontrolli alla võtta. Vähim, mida iga kasutaja selle ärahoidmiseks teha saab, on vahetada seadme kasutajanime ja parooli ning hoida seadme tarkvara uuendatud.
 • Uusi turvaseadmeid paigaldades vaheta kohe nende tehaseparool. Samuti tuleks paroolid kord aastas uute vastu vahetada. Mida keerulisem parool, seda parem.
 • Uuenda valveseadmete tarkvara. Selleks võib kutsuda turvatehniku, kes tavapärase hoolduse käigus kontrollib üle ka tarkvara versiooni ja vahetab selle vajadusel uue vastu.
 • Turvasüsteeme tuleb hooldada regulaarselt. Üks osa hooldusest on ka seadme tarkvara uuendamine ja kasutajale paroolide vahetamise meeldetuletamine. Kui sul pole praegu turvasüsteemide hoolduslepingut, tuleks see kindlasti sõlmida. G4Siga hoolduslepingu sõlmimiseks võta ühendust telefonil 651 1800.Reimo Raja
G4Si kommunikatsioonijuht

Kategooriad: November 2017  

Kommentaarid

Lisa kommentaar