Sinu eest valvel!

August 2018

Palaval suvel ära unusta randa minnes joogivett ja päikesekreemi

  • Kuupäev: 31.07.2018
    Autor: Reimo Raja

Nii palavat suve on oodatud kaua. Inimesed naudivad mõnusat suveilma ja randades on väga palju rahvast. Sellise kuumusega hakkavad aga meedikute poole pöörduma inimesed, kes on saanud päikesepiste või kuumarabanduse. Kuidas selliseid terviseriske vältida?

Selline palavus paneb proovile eelkõige eakate inimeste tervise ning tuleb ette sedagi, et väikesed lapsed ei pane mänguhoos tähele, et on liiga kaua lauspäikese käes olnud ja neil tekivad päikesepiste sümptomid. Ka G4Si rannavalvuritel on tulnud sel suvel turgutada palavast ilmast kurnatud inimesi. Näiteks Pärnu rannas aidati kaheksa-aastast poissi, kes oli liiga kauaks päikese kätte jäänud ja tal hakkas halb.

Oleme turgutanud ka eakaid, kel on päikese käes halb hakanud. Halvematel juhtudel on inimesed rannas päikese käes minestanud – neile on rannavalve kiirabi kutsunud.

Põhiline riskirühm sellise palavusega on eakad inimesed. Praeguse ilmaga peab arvestama sellegagi, et kuuma käest jahedamasse vette minnes võib nõrgema südamega inimest ootamatult terviserike tabada. Näiteks Tallinna randades võib olla suvepäevi, mil õhutemperatuur ligineb 30 kraadile, aga vesi on 15 kraadi ehk üsna jahe.

Väikeste laste puhul peaks vaatama, et nad mänguhoos end liiga kauaks lauspäikese kätte ei unustaks, ja tuletada neile meelde, et vahepeal tuleb vett juua. Samuti on päikesepiste ennetamisel abiks peakate.

Kui randa külastades hakkab päikese käes väga halb, siis tasub abi küsida. Vetelpäästjad saavad pakkuda inimesele vett ja varjualust, kus nende järelevalve all natuke puhata. Kui rannavalvurid näevad, et inimese tervislik seisund ei parane, kutsutakse kiirabi.

Randa minnes võta kaasa päikesekreem ja plastpudelis joogivesi (klaastaara pole randades lubatud). Osades randades on olemas ka tasuta joogivee kraanid. Nende asukohta võib küsida vetelpäästjatelt. Kui päikesekreem on koju ununenud, võib samuti G4Si vetelpäästjatelt abi küsida.

Enne randa minekut saab infot vee- ja õhutemperatuuride, UV-indeksi ja inimeste arvu kohta vaadata aadressil www.g4s.ee/rannad. Tallinna randades toimuvat saab rannakaamerate vahendusel reaalajas jälgida aadressil ilmajaam.postimees.ee.

Kuigi suvekuumuses tahetakse rannas haarata külma õlle või siidri järele, ei ole rannas mõistlik alkoholi tarvitada mitte ainult seetõttu, et purjuspäi ujumine on ohtlik, vaid ka seetõttu, et napsine inimene ei pruugi aru saada, kui päike hakkab liiga tegema. Halvemal juhul jäädakse lauspäikese kätte magama. Vahel peavad vetelpäästjad ka selliseid inimesi rannaliival üles ajama, et nad päikesepõletust ega päikesepistet ei saaks.

Kui märkad, et keegi on päikese käes uinunud, siis tasub uurida, kas temaga on kõik korras. Mida rohkem oskame rannas ka teisi inimesi märgata ja neid aidata, seda turvalisem koht rand on.

Palav ilm toob randadesse ka rohkelt herilasi. Pirita rannas on isegi vaablaselt sel suvel nõelata saadud. Kel selliste putukate vastu allergia, sel soovitame allergiarohud kaasa võtta. Kui saad nõelata ja sellele järgneb tugev allergiline reaktsioon, pöördu kohe rannavalve poole.

Reimo Raja
Kommunikatsioonijuht

Kategooriad: August 2018  

Kommentaarid

Lisa kommentaar