Aprill 2018

Kas sa reisile minnes ukse ikka keerasid lukku?

  • Kuupäev: 10.04.2018
    Autor: Villu Õun

Kas triikraud sai seinast välja tõmmatud ja kas naabrid ikka hoiavad mu kodul silma peal, nagu lubasid? Need on küsimused, mis vaevavad pea igat reisiselli. Tihti tulevad need pähe siis, kui esimene suur sigin-sagin möödas ja rahulikult lennukis istutakse või autoga esimene riigipiir ületatud saab. Sellele, et Sinu kodu oleks kaitstud ka siis, kui sind seal ei ole, tuleks aga mõelda juba aegsasti enne reisile minekut.

Võid ju loota heale õnnele ja sellele, et vargad ei märka, kui oled kodust pikemaks ajaks lahkunud, ent vargus ei ole ainuke asi, mis Sinu kodu ohustada võib. Me ei taha Sind hirmutada, aga peaksid mõtlema ka näiteks tulekahjule ja veelekkele. Need võivad ju rohkemgi kahju teha kui kodust ära viidud televiisor või mõned ehted.
Mida peaksid enne reisile minekut ette võtma, et tagasi jõudes leiaksid eest samas seisukorras kodu nagu lahkudes? Anname mõned näpunäited, mida Sa kindlasti tead, kuid on hea enne igat reisi ikka ja alati meelde tuletada.

Kõige elementaarsem

  • Kui kavatsed kodust pikemalt eemal viibida, ära teavita sellest inimesi, keda Sa tegelikult ei tunne või ei usalda.
< >Loo naabritega sõbralikud suhted ja vahetage kontaktandmeid. Kui naabritega on usaldusväärsed suhted, teavitage neid oma pikematest kodust ära olekutest. Kui (usaldusväärne) naaber teab, et oled ära, on ka tema ilmselt tähelepanelikum, kui näeb kedagi Sinu õues askeldamas. Leppige kokku, et ta „ebaeestlaslikult" topiks oma nina asjadesse, mis Sinu äraolekul Su õues või ukse taga toimuvad.Organiseerige nii, et keegi käiks vahepeal Sinu postkasti tühjendamas ja vajadusel muru niitmas, lehti riisumas, lund lükkamas jne. Ehk kõrvalda ilmselged märgid, et kodu omanik viibib eemal.Kui elad oma majas, siis pane tähele, et pole just väga mõistlik jätta hoovi nähtavale vargale sissemurdmiseks sobilikke tööriistasid ega ka esemeid, mida ta lihtsalt üle aia kaasa saab viia. Pole harvad juhud, kui kellegi koju on sisse ronitud redeli abil, mille majaomanik aeda õunapuu juurde unustanud, või on kaasa viidud muruniiduk, mis pärast kiiret viimast niiduringi aeda jäänud. Kui Sinu kodus on mõni gaasiseade, oleks tark see enne pikemat reisi sulgeda. Tõmba seinast välja ka kõik, mis tarbib voolu, kuid mis ei pea Sinu kodust äraoleku ajal tingimata töötama. Külmkappi pole vast mõtet seinast välja tõmmata, kui Sa ei taha koju tulles eest leida märga põrandat, kuid see-eest on mõistlik seda teha elektroonikaseadmetega. Kui koduhoovile jääb mõni sinu autodest, siis vaata üle, ega seal midagi ahvatlevat sees ole – lasteistmed, mõni autosse ununenud kott või ka paar münti võivad olla vargale piisavaks ahvatluseks, et sisse murda. Kontrolli kindlasti ka üle, et auto uksed on lukus ja signalisatsioon peal. Ja kuigi see tundub elementaarne, on seegi reisipalavikus kerge ununema – lukusta kõik oma kodu uksed ja ka aknad. Varas suudab sisse pugeda kõige väiksemastki praost, näiteks lahti jäänud tuulutusaknast. Lisaks võib sellest palju kahju tekkida, kui sinu kodu tabab suurem vihmavaling või tormihoog. Eramajas elades ära unusta lukustada ka väravat.
 Ja kui Sinu kodu valvab mõni valvesüsteem, ära unusta seda peale panna!

Kuidas Koduvalve saab kodu kaitsmises mind aidata?
Pea kolmandik Eesti elanikest ei kasuta oma kodu ja lähedaste kaitseks mingeid turvameetmeid: ei turvauksi või -lukke, rääkimata koduvalvest. Enamikus kodudes on küll olemas lokaalne suitsuandur, kuid kui oled reisil, pole sellest Sinu kodu kaitseks kahjuks suuremat kasu.
Kõige efektiivsemaks kaitseks sissemurdmiste korral peetakse aga just valvesüsteeme. Neid ei ole eestlased aga väga varmad kasutama – Eesti leibkondadest kasutab koduvalvet vaid 7%.


Lisaks sellele, et see kaitseb Sinu kodu varguseohu eest, on moodsal valvesüsteemil hulgaliselt lisavõimalusi. Näiteks veelekkeandurid ning gaasi- ja suitsuandurid, mis on G4Si Koduvalve puhul kõik ühendatud juhtimiskeskusega ehk iga häire korral saab kohapealset olukorda kontrollima sõita G4Si patrullekipaaž ja ohtliku olukorra Sinu asemel likvideerida. Sina saad sellest samuti teada, kuid ei pea muretsema ega paluma kellelgi minna olukorda kontrollima. Meie patrull jõuab enamikku Eesti kodudesse 7 minutiga. Suurlinnades oleme palju kiiremad, aga muretseda ei maksa ka kaugemate paikade elanikel, sest kohale jõuame enamasti ikka enne, kui vargad põgeneda on jõudnud.
Vähemtähtis pole näiteks ka välisireen, mis annab kõikidele ümbritsevatele teada, et Sinu koju on sisse murtud. Enamik vargaid põgeneb juba sireeni vallandudes.
Ja kui siiski peaks vargal õnnestuma enne patrulli saabumist lõhkuda mõni aken või mõni ese kaasa viia, hüvitab selle G4S Koduvalve turvagarantii.
Paljudel valvesüsteemidel on ka juba võimalus, et läbi mobiiliäpi saad kodu valvesse panna ükskõik kus asud. Seega pole isegi vaja muretseda, kui oled kodust lahkudes seda teha unustanud!

Ära siis unusta reisielevuses järgida neid lihtsaid, kuid elementaarseid turvanõuandeid ja kui Sinu kodu veel ei kaitse Koduvalve, küsi pakkumist kohe, helistades meile telefonil 651 1800 või täida lühike ankeet meie kodulehel g4s.ee/koduvalve, kus leidub ka palju rohkem olulist infot Koduvalve võimaluste kohta.Villu Õun
G4Si valvedivisjoni direktor 

Kategooriad: Aprill 2018  

Kommentaarid

Lisa kommentaar