Aprill 2018

Millal ja miks eelistada mehitatud valvet?

  • Kuupäev: 09.04.2018
    Autor: Reimo Raja

Järjest enam tulevad inimestele appi masinad, turvavaldkonnas videokaamerad ja keerukad valvesüsteemid. Paljudel puhkudel on aga ikkagi inimesel endal masinate ees suured eelised, näiteks suhtlemisel, juhendamisel, masinate töö ülekontrollimisel, isikute läbivaatamisel.

Kui tehnika käed jäävad lühikeseks…
Mehitatud valve võetakse üldjuhul appi seal, kus tehnika käed jäävad lühikeseks. Olukordades, mis eeldavad näiteks suhtlemist, turvakontrolli või isiku kinnipidamist. Näiteks lennujaamades on püütud julgestuskontrolli maksimaalselt automatiseerida, kuid ometi on sinna vaja julgestustöötajaid, kes reisijaid juhendavad, aitavad ning vajadusel teevad isikule turvakontrolli ja hindavad, kas pagasist avastatud esemega võib lennukipardale minna või mitte. Seadmed nagu pagasi läbivalgustus, kehaskanner, metallidetektor aitavad võimalikku probleemi tuvastada, kuid siiski peab lennujulgestaja üle kontrollima, mis asi masinate abil tuvastati.

Turvakaamerate juurde kuuluvat tarkvara saab seadistada erinevaid probleeme tuvastama, kuid hinnangu, kas kaamera poolt tuvastatud liikumine vajab ka turvatöötajate kiiret sekkumist, annab ikka videopilti vaatav inimene. Paljudes tehastes on vaja kontrollida, et töötajad ei tooks territooriumile ega viiks sealt välja keelatud esemeid. Seadmed aitavad tuvastada peidetud esemeid, kuid inimene peab üle kontrollima, millega täpsemalt tegu on ja kas töötajal on luba vastav ese territooriumilt välja viia. Inimest on vaja olukordades, mis ei mahu täna veel kindlatesse algoritmidesse.

Kauplustes tuvastatakse kaamerate abil varguse toimepanek, kuid isiku kinnipidamiseks ja asjade läbivaatuseks on vaja turvatöötajat. Turvaelemendid teevad kaupade varguse raskemaks, kuid vargad oskavad ja julgevad neid ikka eemaldada või neist „mööda hiilida“. Siinkohal tuleb appi turvatöötaja, kes sekkub, kui kaubakaitse elementi püütakse rikkuda. Võrreldes näiteks kaupluse või kohviku teenindajaga mõjub vormiriietuses ja vajaliku ettevalmistuse saanud turvatöötaja sekkumine üldjuhul tõhusamalt ja aitab olukorra kiiremini lahendada. Samuti on turvatöötajal vahendid ja väljaõpe enesekaitseks, isiku kinnipidamiseks ning abi kutsumiseks.

Hinna suhe üks viiele
Tehnilise valvelahenduse hind võib olla suures plaanis 20 protsenti mehitatud valve lahendusest ehk suhe võib olla üks viiele. Ekslikult arvatakse, et palkade kasvades kallineb ainult mehitatud valve. Tööjõukulude kasv mõjutab tegelikult ka tehnilise valve hinda. Tehnilise valvega on seotud tehnikud, kes seadmeid paigaldavad, turvaettevõtte juhtimiskeskuse töötajad, kes valveseadmetest tulnud häiretega tegelevad, ja turvapatrullid, kes väljakutsele sõidavad.

Mehitatud valve võib olla kulukam, kuid investeering turvatehnikasse on jällegi pikema tasuvusajaga ega pruugi katta kõiki vajadusi. Ühe või teise või kombinatsiooni kasuks mõlemast otsustamine sõltub konkreetsetest vajadustest. Esmalt tasub turvaettevõttega konsulteerida, kes pakub mõistliku ja ettevõtjale jõukohase lahenduse, mis firma turvavajadused parimal moel kataks.

Tasub teada, et iga tehniline valvelahendus töötab mingi piirini, mille ületamisel on vaja inimest. Turvakaamerad mõjuvad küll heidutusena ja peletavad kahtlasi tegelasi eemale, kuid nädalavahetuse õhtul ja öösel nad agressiivsete purjus külastajate eest ei kaitse. Üks võimalus on hoida turvatöötajat kohal n-ö kriitilisematel aegadel. Teine võimalus on kasutada paanikanupu teenust, et nupuvajutusega turvapatrull vajadusel kohale kutsuda. Mõned kaupmehed kasutavad turvatöötajaid avamisperioodil heidutusena, et „luurele“ tulnud vargaid juba eos eemale peletada.

Mitte ainult turvatöötaja
Kaubanduskeskustes hoiavad turvatöötajad avalikku korda, kuid täidavad sageli ka administratiivseid ülesandeid ja tegelevad klienditeenindusega. Büroohoonete vastuvõtulaua turvatöötajad tegelevad lisaks külastajate abistamisele sageli haldus- ja administratiivküsimustega, näiteks tellivad vajadusel elektriku, torumehe või lifti hooldustehniku.

Turvatöötaja võetakse sageli appi ka siis, kui on vaja oma äri ladusaks toimimiseks mitut asja korraga jälgida, kuid ettevõtjal endal pole aega või soovi sellega tegeleda. Nii ostetaksegi mehitatud valve turvaettevõttelt, et turvatöötaja hoiaks korda parklas, valvaks ettevõttes korda, annaks tarvidusel esmaabi ja vajadusel juhendaks, abistaks ettevõtte kliente.

Keskendumaks oma põhitegevusele, ei ole üldjuhul ettevõtjal aega ka jälgida turvakaamerate pilti jooksvalt ise. Selleks on vaja eraldi inimest, kes annab teada ja kaasab abi, kui tuvastab mõne probleemi. Samuti saab siis poe pinda otstarbekamalt kasutada, kuna suure turvaruumi asemel saab videopilti jälgida turvaettevõtte juhtimiskeskusest.Reimo Raja
G4Si kommunikatsioonijuht

Kategooriad: Aprill 2018  

Kommentaarid

Lisa kommentaar