Nublu lood

Nublu on uuenduslik suitsu- ja vingugaasianduri teenus, mis oskab ohu korral ise abi kutsuda. Siit lehelt leiad Nublu kohta erinevaid põnevaid artikleid.

NUBLU häired: millised, millal ja mida häire korral ette võtma peaks?

  • Kuupäev: 24.04.2020
    Autor: Nublu

NUBLU on patareitoitega, GSMil põhinev suitsu- ja vinguandur. GSMil põhinev tähendab, et NUBLU sees on SIM-kaart ja tänu sellele suudab see Telia levis olles saata häiresignaali G4Sile, kes võtab kliendiga häire korral viivitamatult ühendust.
Suitsu avastamise või vingugaasi tugevama taseme korral hakkab NUBLU muidugi ka valjult piiksuma. 
 

KUI NUBLU ON TUVASTANUD VINGUGAASI (CO)
NUBLU annab märku vastavalt sellele, kui suur on vingugaasi tase õhus. Vingugaas (CO) tekib orgaanilise aine mittetäielikul põlemisel ja on mürgine. Kuna see on värvitu, lõhnatu, maitsetu ja alguses mitteärritav, on inimestel seda väga raske tuvastada. NUBLU eristab vingugaasi nelja taset alates nõrgast kuni väga tugevani ja reageerib vastavalt ohtlikkuse tasemele.

Vingugaasi tase 1 tähendab, et vingugaasi kontsentratsioon õhus on 30–49 ppm ühikut (gaasiosakest miljoni õhuosakese kohta) ja selline tase on püsinud kauem kui 120 minutit.
Niisuguse taseme korral NUBLU valju häält ei tee, sest see ei ole eluohtlik. Kuid meie G4Sis teavitame klienti avastatud vingugaasist SMSiga, et klient saaks olukorda kontrollida, tuvastada ja likvideerida vingugaasi tekkimise põhjuse ning tuulutada toad.

Vingugaasi tase 2 annab märku, et vingugaasi kontsentratsioon 50–99 ppm ühikut on õhus püsinud kauem kui 60 minutit.
Kuna selline tase võib mõjutada juba tervist, annab NUBLU märku 2 sekundi pikkuse helisignaaliga iga 5 sekundi järel ja vilgutab punast LED-indikaatorit. G4Si juhtimiskeskuse töötaja helistab ka kliendile või kontaktisikule, sest tekkida võivad juba nõrkus ja füüsilise pingutuse tagajärjel ka õhupuudus. Kui toad on tuulutatud, tuleb kindlasti tuvastada, miks vingugaas tekkis, ja viga parandada.
Vingugaasi tase 3 korral on vingugaasi kontsentratsioon õhus 100–299 ppm ühikut ja selline tase on püsinud kauem kui 10 minutit.
Kuna isegi ainult 100 ppm ühikut on inimesele ohutu vaid 15 minutit, teeb andur nüüd kõva häält ja toob kuuldavale 2 sekundi pikkuse helisignaali iga 5 sekundi järel. Lisaks vilgutab punast LED-indikaatorit. G4Si juhtimiskeskuse töötaja helistab kliendile või tema kontaktisikule ja küsib, kas on abi vaja.
Inimesel võib sellise tasemega vingugaasi sees viibides tekkida peavalu, iiveldus, oksendamine, uimasus või hoopis ärritatud olek või soov heita magama. Kindlasti tuleb nüüd esmajärjekorras toimetada toast välja kõik inimesed ja koduloomad ning pärast põhjalikku tubade tuulutamist kontrollida üle vingugaasi tekke põhjus ja see kindlasti ka likvideerida. Kui keegi pereliikmetest tunneb ennast halvasti, võta kindlasti kiirelt ühendust kiirabiga.
 
Vingugaasi tase 4 tähendab, et vingugaasi kontsentratsioon õhus 300 ppm ühikut või rohkem ja arvatavasti see tõuseb kiirelt. Selline olukord võib väga kiirelt muutuda eluohtlikuks. Seepärast peab reageerima kohe. Tekkida võib uimasus või ärritunud olek, peavalu, minestustunne, oksendamine, tahhükardia või nägemishäired.
NUBLU teeb 2 sekundi pikkuse helisignaali iga 5 sekundi järel ja vilgutab punast LED-indikaatorit. G4Si juhtimiskeskuse töötaja helistab otsekohe kliendile või tema kontaktisikule, et välja selgitada, kas on vaja appi saata patrullekipaaž.
Nüüd on hästi kiiresti vaja õue saata kõik, kes kodus on. Kui kellelgi on eelmainitud sümptomid, tuleb kohe helistada 112 ja rääkida, mis juhtus. Lahti on vaja teha aknad-uksed ja ruumid korralikult tuulutada. Vinugaasi allikas on vaja sulgeda, kuid ära kiirusta seda ise tegema, vajadusel kutsu appi päästeamet.
 
Ära jäta probleemi mingil juhul tähelepanuta! Vingugaasi põhjus tuleb välja selgitada ja vajadusel kasutada selleks päästeameti abi.
Ära mingil juhul võimalikke ohuallikaid enne seda tööle pane, kui tead, mis vingugaasi põhjuseks oli. Vingugaasi allikaks olnud seade, olgu selleks siis ahi, pliit või gaasiboiler, tuleb lasta üle vaadata vastava kvalifikatsiooniga spetsialistil ja vajadusel parandada.

SUITSUHÄIRE
NUBLU tuvastab ka suitsu ja annab sellest teada helisignaali ning LED-indikaatori lühikese regulaarse vilkumisega. Kohe helistab kliendile ka G4Si juhtimiskeskus ja vajadusel saadetakse välja patrullekipaaž või vabatahtlikud päästjad. Kui vaja juba rohkem abi, kutsutakse kohale ka päästeamet.
Edasi tuleks käituda vastavalt sellele, millises staadiumis on tulekahju – kas oli tegu kõrbema läinud toiduga või on tegu tõsiste leekidega.

KUIDAS ANDURIT VAIGISTADA
NUBLU anduri helisignaali vaigistamiseks tuleb vajutada TEST-nuppu. Kui suitsu ja/või vingugaasi kontsentratsioon on ruumis endiselt liiga kõrge, hakkab andur uuesti piiksuma. Sel juhul tuleb tube uuesti tuulutada, kuni need on suitsust ja/või vingugaasist puhtad ja andur enam häire andmiseks põhjust ei näe.

KÕIKI NUBLU ANDURI SAADETUD SIGNAALE NÄED E-TEENINDUSEST
NUBLU anduri saadetavaid signaale – häire, testnupu vajutamine jne – saab näha G4S Eesti e-teenindusest aadressil minu.g4s.ee.
Pärast e-teeindusse sisenemist tuleb valida „Minu vara“ alt valveobjekt, kuhu NUBLU on paigaldatud. Avalehel kuvatakse NUBLU saadetud viimast signaali. Detailsema valvelogi vaatamiseks klõpsake valveobjekti nimel ja leidke alajaotus „Häired ja valvelogi“.

KAS TEADSID, ET…
NUBLU mõõdab regulaarselt ka seadmes oleva patarei laetust. Kui patarei hakkab tühjaks saama, võtab G4S kliendiga ühendust ja lepib kokku, millisesse postipaki automaati patarei saadetakse. Uus patarei sisaldub teenuse kuutasus.
 

Sinu NUBLU

Kategooriad: Nublu lood  

Kommentaarid

Lisa kommentaar