Nublu lood

Nublu on uuenduslik suitsu- ja vingugaasianduri teenus, mis oskab ohu korral ise abi kutsuda. Siit lehelt leiad Nublu kohta erinevaid põnevaid artikleid.

Jälle see kohutav heli, ja veel keset ööd!

  • Kuupäev: 16.01.2020
    Autor: G4S

„Ärkan, naaber koputab juba seinale, koer hakkab haukuma, lapsed ärkavad üles – võtan parem selle suitsu- ja vinguanduri maha, patarei välja ja magan edasi. Kuskil ei põle midagi ja mis siin ikka enne hommikut juhtuda saab. Tuld tegime kaminasse õhtul ja see oli juba peaaegu kustunud, kui magama läksime. Oli mul üldse seda uut andurit vaja, muudkui karjub teine igal õhtul. Ise magamata, naabrid pahased ja koer närviline. Minu vanad suitsuandurid töötavad juba aastaid veatult, piiksuvad ainult siis, kui patarei vahetust vajab. Ju see ikka rikkis on. Mahavisatud raha.“

Sarnaseid kirjeldusi kuulevad G4Si klienditoe spetsialistid kahjuks iga kuu klientidelt, kes soovivad oma suitsu- ja vinguanduri tagastada või kurdavad selle üle, et seade on rikkis. Jah, vahest võib tõesti juhtuda, et tegu on katkise seadmega, kuid enamikul kordadel on asi siiski milleski muus.
Räägime üle, miks võib juhtuda, et Nublu või tegelikult ükskõik milline teine suitsu- või vinguandur vahest (vale)häiret annab. Õpime, kuidas olukorda lahendada, ja toome mõne näite oma praktikast, kuidas selliseid probleeme ei ole mõistlik lahendada.

Häiret andva anduri puhul on oluline teada, kas tegu on suitsu- või vinguanduriga. Nagu tead, on Nublu nii vingu- kui ka suitsuandur. Seda on oluline teada, sest kui häiret annab suitsuandur, võib kahtlustada, et kuskil on võimalik näha suitsu või lausa leeki. Vingugaas aga on täiesti nähtamatu ja lõhnatu. Üldjuhul jõuab see andurini enne kui suits. Kuid see pole alati nii, sest õhu piisava pealevoolu korral võib leek ehk tulekahju toimuda peaaegu ilma vingugaasita (see tähendab, et suits jõuab andurini enne kui vingugaas). Kui aga annab häiret vingugaasiandur, ei maksa eeldada, et kohe lahvatab leek. Vingugaasi tekkeks piisab hõõgumisest.


VALE ASUKOHT JA TOLMUKOLLID
Nii suitsu- kui vinguanduri paigaldamisel tuleks silmas pidada õhu liikumist. Leia oma kodus koht, mis on õhupuhurist, soojapuhurist, sundventilatsioonist, õhksoojuspumba seadmest vähemalt meetri kaugusel. Samuti ei sobi andurit paigalda tihti avatavate akende või uste vahetusse lähedusse. Tugev õhuvool võib suitsu, aga ka vingugaasi andurist mööda viia, nii et häiret antakse hilinemisega. Selline koht võib olla ka nii hea värske õhu pealevooluga, et suits või vingugaas andurini ei jõuagi.

Samas tuleks vältida vastupidist ehk õhk peab sinna, kuhu andur paigaldatakse, vabalt ligi pääsema.
Näiteks ei ole hea mõte paigaldada andur kapi taha või sisse (et ikka see kole asi silma alt ära oleks!). See tekitaks vastupidise olukorra – kui päriselt õnnetus majas, ei jõua õhuvool piisavalt kiirelt andurini. Kui andur ikka tundub väga kole ja kuidagi ei taha seda keset lage paigutada, siis meenuta endale, et elu on tähtsam kui ilu.

Kui tõstad suuremaid mööbliesemeid remondi käigus kodus teise kohta, siis vaata, et andur ei jääks nende taha varju. Vajadusel muuda anduri asukohta.

Kuigi Nublu andureid valmistatakse eriti steriilses keskkonnas veendumaks, et mitte kõige väiksemgi tolmukübemeke nende sisse ei pääseks, on vahest sinna ikkagi pääsenud tolm või mõni eriti pisike putukas. Ka selline asi võib anduris häiret tekitada.

Andurit võiksid kord kuus puhastada tolmuimeja toruga sellelt tolmu tõmmates. Samuti võid kasutada spetsiaalset suruõhku, mis on poes müügil. Ära pühi andurit tugevalt tolmulapiga – nii võid heateo asemel hoopis halba teha ja tolmu tugevasti andurisse suruda. Kui andurit regulaarselt puhastada, on kindel ka see, et tolm ei ummista anduri neid osi, mis peaksid häirele reageerima, ja ohu korral ei teki viivitust häire andmisega. 


Meenub üks juhtum, kuidas Nublu andis häiret seetõttu, et oli paigaldatud seinale, istumise kõrgusele, ja selle lähedal tehti tihti suitsu. Uue aja andurid aga on nii tundlikud, et annavad häiret ka sigareti põlemisel tekkiva suitsu peale, kui see on neile piisavalt lähedal. Probleemile saadi kliendiga vesteldes jälile täiesti juhuslikult ja lahenduseks oligi Nublu õigesse kohta – kõrgele seinale või lakke – paigaldamine.
 


MIKS SUITSUANDUR ANNAB VALEHÄIRET
Valehäirete enimlevinud põhjuseks on anduri köögiseadmetele (nt ahi või pliit) liiga lähedale paigaldamine. Kuigi tundub, et tulekahjuoht on köögis väga suur, peaks lähtuvalt juhendist anduri köögiseadmetest paigaldama umbes paari meetri kaugusele. Ära pane andurit ka täpselt rösteri kohale, kus aeg-ajalt ikka mõni saiaviil kõrbema kipub minema.

Nublut ei tohiks paigaldada ka vannituppa, sauna või mõnda muusse niiskesse ruumi. Niiskus võib anduri samuti häiret tekitama ajada, ilma et selleks tegelikult põhjust oleks. See juhtub seepärast, et auruosakesed on suitsus olevate osakeste sarnased ja andur võib need omavahel lihtsalt segamini ajada. Niiskus võib kondenseeruda anduri optikale, mis omakorda ei ole hea.

Kuigi saunas võib tuleoht tõesti suur olla, ära paigalda andurit ka leiliruumi ega saunaahjule liiga lähedale. Põhjus ikka sama – kuumus, ahjust välja pääsev suits või kerisele visatav vesi tekitavad valehäireid. Kui soovid saunamajja anduri paigaldada, on selleks sobivaim eesruum või riietusruum.


NÄHTAMATU VINGUGAAS
Nagu me kõik kuulnud oleme, on vingugaas eriti ohtlik, kuna seda ei ole võimalik näha ega tunda. Vingugaasi puhul ei ole lihtsalt võimalik aru saada, kas tegu on valehäirega või mitte. Parem karta kui kahetseda – vingugaasi puhul peab see õpetussõna küll kindlasti paika.

Kui häiret annab Nublu või mõni teine kodus olev vingugaasiandur, ava kindlasti kohe kõik aknad ja tuuluta ruumid korralikult. Võimalusel mine kindlasti majast välja ja helista päästeametile telefonil 112. Ära unusta kaasa võtta oma lähedasi ja lemmikloomi.
Palun ära võta häire korral andurit lihtsalt laest alla või patareid välja ja ära viska ise seejärel diivanile pikutama. Sellisel tegevusel võivad olla väga kurvad tagajärjed.

Põhjust muretsemiseks on ka siis, kui terve Su pere tunneb üheaegselt (lapsed, vanurid ja koduloomad on vingugaasi suhtes tundlikumad ja neil võivad sümptomid avalduda veidi varem kui tervetel täiskasvanutel), et nad said toidumürgituse või haigestusid kõik grippi. See võib tähendada, et tekkinud on vingumürgistus, mille sümptomid on eelnimetatud tervisemuredega suhteliselt sarnased.

Kui G4Si juhtimiskeskus helistab Sulle teatega, et Nublu annab häiret ja kodus on üksi lapsed või vanemad inimesed, võta nendega kindlasti ühendust. Kui nad ei vasta telefonile, mine kindlasti olukorda kontrollima või palu kohale saata G4Si patrull. Vingugaasimürgistus põhjustab uimasust ja minestamist. Iga hetk on arvel ja kiire tegutsemine on vingumürgistuse puhul kriitilise tähtsusega. Ära unusta ka koduloomi, kes üksi kuidagi vingugaasi vastu võidelda ei saa. Pärast tubade tuulutamist mõtle põhjalikult, kuskohast võis vingugaas sinu elamisse pääseda. Kõige levinum põhjus ahiküttega majades on liiga vara suletud siiber.


VINGUANDURI HÄIRETE ENIMLEVINUD PÕHJUSED
Siinkohal ei saa isegi rääkida valehäiretest. Tegu on siiski päris häiretega, kus andur ongi avastanud õhus oleva vingugaasi. Miks see nii olla võib, kui pealtnäha on kõik korras?
Päris paljudel kordadel on vinguanduri häire põhjuseks pliidi- või ahjusiibri liiga varajane sulgemine. Kui on kahtlus, et see võis olla häire põhjus, sulge siiber edaspidi hiljem. See ei jäta Sind soojast ilma. Kui see väike õpetus olukorda ei lahenda, ära võta andurit laest alla, vaid uuri edasi, miks andur häiret annab.
 


G4Si praktikas on mitu näidet, et inimesed soovivad andurist loobuda pidevate öiste valehäirete tõttu. Vestluse käigus tuleb välja kaks põhjust, miks see nii on.
Esimene neist kulgeb tihti sarnast rada pidi: õhtul on ahju köetud, et maja öösel soe oleks. Ja enne kui magama heidetakse, suletakse ka siiber, et väärtuslikku sooja kokku hoida. Kahjuks ei usu paljud, et nad sulgevad siibri liiga vara ja see põhjustab vingugaasi levikut ja ka anduri häireid. Harjumustest on raske loobuda.
Teine põhjus on vanad ja parandamist vajavad küttekolded. Oleme kahjuks nii mõnelgi korral puutunud kokku olukorraga, kus inimene peab probleemi lahenduseks anduri eemaldamist, mitte küttekolde remonti.

 


Tihtipeale on ahjud, kaminad ja korstnad hooldamata ja vajaksid hädasti kapitaalremonti. Vingugaas võib läbi soemüüri või pliidi keresse tekkinud pragude lekkida täiesti märkamatult. Vanade majade juures võib kapitaalremont hoopiski hädasid põhjustada. Kuigi vanad seinad on hästi soojustatud ja iga pragu tihendatud, on ära unustatud korralik ventilatsioon. Seetõttu pole aga majas piisavalt värske õhu pealevoolu ja jällegi tekib oht, et vingugaasi kontsentratsioon tõuseb. Võib-olla on inimene aastaid niiviisi elanud ega teagi, et iga kord pärast kütmist on majas teatud kogus vingugaasi õhus. On ju vingugaasimürgistuse tunnusteks igapäevased kaebused nagu peavalu, pearinglus, uimasus. Tihti ei osata selliseid kaebuseid seostada vingugaasiga, vaid käiakse arstilt arstile, aga põhjus jääbki leidmata.

GAASIKATLA OMANIKULE
Valehäiret võib põhjustada ka see, kui andur on liiga gaasikatla lähedale paigaldatud. Kui muid võimalusi pole ja andur peab olema katla kõrval, tasub siingi olla ettevaatlik järeldustega, et häiret põhjustab just katla lähedus. Katel tuleb igal juhul lasta professionaalil üle kontrollida.
Juhul kui andur annab häiret, palu üle vaadata ka gaasitorud ja pliidid, kui need seadmed Sul kodus olemas on.

KUI MAJAL ON GARAAŽ
Kui Su kodul on majaga ühenduses olev garaaž, siis ära jäta autot garaažis tööle (näiteks kui külmal talvehommikul tahaks mõnusasse sooja autosse istuda). Töötavast autost eraldub kindlasti vingugaasi ja see võib avatud ukse kaudu või seinas olevate pragude kaudu majja jõuda ning mürgistust põhjustada. Kindlasti ära toimeta ise garaažis, kui auto samal ajal töötab. Just sellesama, auto põhjustatud vingugaasi pärast ei ole mõistlik andurit garaaži paigaldada.


Loodetavasti oli Sul ülalkirjutatust kasu, kui Sinu Nublu tarbetuid häireid peaks põhjustama. Aga rohkem kui valehäireid peaks kartma tegelikult seda, et andur õigel ajal häiret ei anna. Seepärast jälgi iga anduri täpset paigaldusjuhendit, vaheta patareid ja puhasta seda aeg-ajalt.
Kindlasti ära jäta häiret tähelepanuta ja häiret põhjustanud andurit kapinurgale seisma. Kui ise enam ei oska aru saada, mis võib häireid põhjustada, helista julgelt G4Si tehnilisele toele – leiame üheskoos üles põhjuse ja põhjusele lahenduse.

PS! Kui Sinu Nublu seisab aga ikka veel oma karbis, võta see kohe välja ja paigalda juhendit järgides sobivasse kohta. Vaid töötavast andurist on õnnetuse korral abi!
 

Kategooriad: Nublu lood  

Kommentaarid

Lisa kommentaar